Știm programul semifinalelor din Liga Campionilor la FOTBAL! Bayern Munchen, eliminată din competiție

Publicat: 20 04. 2023, 08:22
Actualizat: 20 04. 2023, 08:28

AC Milan – Inter şi Real Madrid – Manchester City sunt semifinalele din 2023 în Liga Campionilor la fotbal.

Bayern – Manchester City și Inter – Benfica, ultimele două dueluri din sferturile de finală ale actualei ediții de Liga Campionilor, s-au jucat miercuri seară.

Meciurile tur se vor disputa în zilele de 9 şi 10 mai.

Manchester City s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal după ce a terminat la egalitate cu Bayern Munchen, 1-1 (0-0), miercuri seara, în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiției.

Știm programul semifinalelor din Liga Campionilor la fotbal! Bayern Munchen, eliminată din competiției

City, care în tur a câștigat cu 3-0, a controlat fără probleme jocul de pe Allianz Arena, în care Bayern a reușit doar să evite o nouă înfrângere.

Inter Milano s-a calificat și ea mai departe după ce a terminat la egalitate cu Benfica Lisabona, 3-3 (1-1), miercuri seara, pe San Siro, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Inter a câştigat prima manşă cu 2-0 şi a scăpat printre degete victoria în retur, după ce a avut 3-1 în minutul 85.

Nicolo Barella (14), Lautaro Martinez (65) şi Joaquin Correa (78) au înscris pentru gazde, în timp ce pentru lusitani au punctat Fredrik Aursnes (38), Antonio Silva (86) şi Petar Musa (90+5).

Inter Milano este la prima calificare în semifinalele Ligii Campionilor după 13 ani, mai precis de la ediţia din 2009-2010, atunci când nerrazzuri a cucerit trofeul, cu Jose Mourinho antrenor și cu românul Cristian Chivu în teren.