Toate REZULTATELE serii de joi din Europa League și Conference League! Manchester United și Sporting Lisabona, eliminate

Publicat: 21 04. 2023, 07:06
Actualizat: 21 04. 2023, 07:08

AS Roma a reușit o revenire de senzație în fața celor de la Feyenoord, în reeditarea finalei Conference League de sezonul trecut.

După eșecul cu 1-0 din turul de la Rotterdam, jucătorii antrenați de Jose Mourinho s-au impus cu 4-1 pe Stadio Olimpico, după 120 de minute, la finalul primelor 90 de minute scorul fiind 2-1.

Arbitrul englez Anthony Taylor a scos de două ori cartonaşul roşu din buzunar.

Prima oară s-a întâmplat în minutul 32, când i-a arătat cartonaşul roşu secundului lui Mourinho, Salvatore Foti, care l-a împiedicat pe Gimenez (Feyenoord) să repună mingea la un aut, lovindu-l peste gât. A doua oară, în minutul 119, când l-a eliminat pe Santiago Gimenez (Feyenoord).

Toate rezultatele serii de joi din Europa League și Conference League! Manchester United și Sporting Lisabona, eliminate

Juventus Torino, într-un moment greu pentru istoria sa, a trecut la limită de Sporting Lisabona. După acea victorie cu 1-0 de la Torino, „Bătrâna Doamnă”, care tocmai a aflat că va primi acele 15 puncte înapoi în economia clasamentului din Serie A, a reușit să obțină un 1-1 la Lisabona și astfel să se califice în semifinale.

EUROPA LEAGUE

• AS ROMA – Feyenoord Rotterdam 4-1, după prelungiri (În tur: 0-1)
    Au marcat: Leonardo Spinazzola 60, Paulo Dybala 89, Stephan El Shaarawy 101, Lorenzo Pellegrini 108, respectiv Igor Paixao 80.
  • FC SEVILLA – Manchester United 3-0 (În tur: 2-2)
    Au marcat: Youssef En-Nesyri 8, 81, Loic Bade 47.
  • Sporting Lisabona – JUVENTUS TORINO 1-1 (În tur: 0-1)
    Au marcat: Marcus Edwards 20 – penalty, respectiv Adrien Rabiot 9.
  • Union St. Gilloise – BAYER LEVERKUSEN 1-4 (În tur: 1-1)
    Au marcat: Casper Terho 65, respectiv Moussa Diaby 2, Mitchel Bakker 38, Jeremie Frimpong 60, Adam Hlozek 79.

Echipele cu majuscule s-au calificat în semifinale. Finala se va juca pe 31 mai, la Budapesta, pe Pușkaș Arena, stadion cu o capacitate de 65.000 de locuri.

SEMIFINALE (turul 11 mai, returul 18 mai)

• Juventus Torino – Sevilla FC
  • AS Roma – Bayer Leverkusen

CONFERENCE LEAGUE

• FIORENTINA – Lech Poznan 2-3 (În tur: 4-1)
    Au marcat: Riccardo Sottil 78, Gaetano Castrovilli 90+2, respectiv Afonso Sousa 9, Kristoffer Velde 65 – penalty, Artur Sobiech 69.
  • OGC Nice – FC BASEL 1-2, după prelungiri (În tur: 1-1)
    Au marcat: Gaetan Laborde 9, respectiv Jean-Kevin Augustin 86, Kasim Nuhu 98.
  • WEST HAM UNITED – KAA Gent 4-1 (În tur: 1-1)
    Au marcat: Michail Antonio 37, 64, Lucas Paqueta 55 – penalty, Declan Rice 58, respectiv Hugo Cuypers 26.
  • AZ ALKMAAR – RSC Anderlecht Bruxelles 2-0, după prelungiri; 4-1, la loviturile de departajare. În tur: 1-1
    A marcat: Vangelis Pavlidis 5 – penalty, 13.

Echipele cu majuscule s-au calificat în semifinale. Finala celei de-a doua ediții a competiții se va disputa pe 7 iunie, pe Eden Arena din Praga.

SEMIFINALE (turul – 11 mai, returul – 18 mai)