Tragedie în Chile, după ce echipa națională a câștigat Copa America

Publicat: 05 07. 2015, 18:41

Două persoane au decedat și o alta se află în stare critică, după ce un autoturism a intrat violent într-un grup de suporteri care sărbătoarea victoria favoriților. Conform autorităților, șoferul a fugit de la locul accidentului.

O a treia persoană a decedat după ce a fost împușcată în urma unui conflict cu un grup de fani.

Reprezentativa statului Chile a câștigat Copa America pentru prima oară în istorie, după ce a învins, sâmbătă, la Santiago, cu scorul de 4-1, la loviturile de departajare, selecționata Argentinei, în finala competiției.

La finalul celor 90 de minute de joc și a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru Chile au transformat Matias Fernandez, Vidal, Aranguiz și Alexis Sanchez, iar pentru Argentina a înscris Messi, în timp ce Gonzalo Higuain și Ever Banega au ratat.