Trei medalii de aur pentru România, la CM de canotaj pentru tineret

Publicat: 27 07. 2013, 20:17
Actualizat: 28 07. 2013, 00:53

Reprezentanții României au obținut, sâmbătă, trei medalii de aur la Campionatul Mondial de canotaj pentru tineret under 23, de la Linz-Ottensheim, informează prosport.ro.

Prima medalie a fost obținută de Mihaela Petrilă și Mădălina Bereș la dublu rame 1500 metri, cu timpul de 7:24.37. Pe locurile următoare s-au clasat echipaje din Germania și Italia. Cele două sportive câștigătoare sunt legitimate la Dinamo București.

Pe primul loc al podiumului s-au clasat și Andreea-Mihaela Tătaru, Mihaela-Teodora Berindei, Viviana-Iuliana Bejinariu și Ioana Vrînceanu în proba de patru vâsle 1500 metri, cu timpul de 6:36.35. Pe pozițiile 2 și 3 s-au clasat Polonia și Germania.

A treia medalie de aur a fost câștigată de echipajul de patru rame băieți în proba de 1500 m, cu timpul de 5:58.72. Toader-Andrei Gontaru, Marius-Vasile Cozmiuc, George Pălămariu și Cristi-Ilie Pîrghi au devansat în ierarhia probei echipaje din Australia și SUA.

„Am mers cu o delegație foarte tânără pentru că sportivele care au deja 23 ani fac parte din lotul de senioare și se pregătesc pentru campionatul mondial. Nu puteam să le scot din programul de pregătire al lotului. E un rezultat remarcabil, pentru că aici au participat 1000 de sportivi din 52 de țări și a fost o concurență incredibilă pentru un loc în finală”, a declarat pentru ProSport Elisabeta Lipă, președintele Federație Române de Canotaj și comandant al clubului Dinamo.