Trei penalty-uri în derby-ul Craiovei, FC U 1948 – CS Universitatea, și puțin fotbal! Meciul a fost la un pas să fie întrerupt de arbitrul Istvan Kovacs în partea secundă

Publicat: 08 08. 2022, 00:17
Actualizat: 08 08. 2022, 00:35

Universitatea Craiova a învins-o pe FC U 1948 Craiova cu scorul de 2-1 (2-0), duminică seara, într-un meci considerat în deplasare, în etapa a patra a Superligii de fotbal.

Echipa antrenată de Laszlo Balint a obţinut astfel prima sa victorie din acest campionat.

Toate golurile au fost marcate din penalty-uri. Pentru învingători au înscris Andrei Ivan (41), după ce Benjamin van Durmen l-a faultat pe Jovan Markovic, şi Sergiu Hanca (45+3 – penalty), în urma unui henţ comis de Yassine Bahassa. Ambele lovituri de pedeapsă au fost dictate în urma unor verificări ale arbitrajului video. Pentru Hanca a fost primul gol înscris în tricoul Universităţii.

FC U a punctat prin italianul Andrea Compagno (70), după ce tot el a fost faultat de Paul Papp.

În min. 48, jocul a fost întrerupt din cauza unor torţe aruncate de suporteri pe teren.

Am jucat mai bine tot meciul împotriva unei echipe care a terminat pe locul 3 anul trecut. Cât despre golurile primite, eu cred că domnul Kovacs a acordat un penalti eronat (Marius Croitoru)

Cum au arătat cele două distribuții oltene?

FCU Craiova: R. Popa – R. Negru, Duarte, Paramatti (R. Grigore 83’), Huyghebaert – Asamoah, V. Achim (C. Bălan 83’) – Baeten (Chiţu 78’), Yassine Bahassa (Iancu 57’), Van Durmen (Marquet 78’) – Compagno. Antrenor: Marius Croitoru

CS Universitatea Craiova: Lazar – Martic (Căpăţână 59’), Papp, Da Silva, N. Bancu – Mateiu, Al. Creţu (Screciu 65’) – Hanca (Vlădiu 74’), Baiaram, A. Ivan (Roguljic 46’) – Markovic (Koljic 65’). Antrenor: Laszlo Balint

Cartonaşe galbene: Paramatti 40, Duarte 45+1, Yassine Bahassa 45+2 / Hanca 58, Al. Creţu 61, Roguljic 69, Papp 70, Baiaram 75, Căpăţână 87, Lazar 90+4

CFR Cluj, victorie cu scandal la Ploiești! Campioana din Gruia s-a chinuit pe final

CFR Cluj a învins duminică formaţia Chindia Târgovişte, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a patra a Superligii. Clujenii au încheiat partida în nouă jucători, iar Dan Petrescu a fost şi el eliminat

În meciul de la Ploieşti, clujenii au deschis scorul în minutul 27, la un corner al lui Petrila, recentrare cu capul Hoban şi Muhar a înscris. În minutul 45, Yeboah a mărit avantajul oaspeţilor dintr-o foarfecă.

Sepsi Sf. Gheorghe, doar egal acasă

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a terminat al egalitate cu UTA Arad, 0-0, duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a patra a Superligii de fotbal.

Ambele echipe şi-au creat ocazii de gol, însă niciuna nu a reuşit să marcheze. UTA a jucat din minutul 79 în inferioritate numerică, Mihai Dobrescu fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

UTA a obţinut primul său punct în deplasare în acest sezon.

Sursă foto: ProSport