Veste proastă pentru Simona Halep, după ce meciul 2 al întâlnirii România-Serbia a fost întrerupt din cauza ploii

Publicat: 19 04. 2014, 19:38
Actualizat: 06 02. 2019, 10:00

Arbitrul principal al întâlnirii și cei doi căpitani nejucători au decis ca meciul dintre Halep și Jovanovski să se joace duminică, de la ora 10.00.

Președintele Federației Române de Tenis, George Cosac, a declarat că Simona Halep va avea o pauză de o oră și jumătate între cele două meciuri de duminică, în cazul în care va încheia confruntarea cu Jovanovski în mai mult de 90 de minute. Dacă primul meci va dura mai puțin de 90 de minute, Halep va începe a doua partidă după o oră.

În primul meci al întâlnirii, sâmbătă, Sorana Cîrstea (27 WTA) a învins-o pe Ana Ivanovici (12 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-2.

Duminică, în afară de meciul Halep – Jovanovski, vor mai avea loc confruntările Halep – Ivanovici și Cîrstea – Jovanovski, precum și partida de dublu Irina-Camelia Begu/Monica Niculescu – Jovana Jaksici/Nina Stojanovici.

Echipa care va câștiga întâlnirea va accede în a doua Grupă Mondială.