Vești bune pentru tenisul românesc: Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală de la Luxemburg

Publicat: 15 10. 2019, 15:39

Sportiva din România a început în forță, a condus cu 3-0, dar Parmentier a revenit și a câștigat două game-uri la rând. Cîrstea a făcut un nou break, iar apoi s-a desprins la 5-2 și a încheiat primul set cu 6-3, după 37 de minute.

Franțuzoaica a câștigat primul game în actul secund. A fost 1-0, dar jucătoarea din Târgoviște a legat trei game-uri la rând, scor 3-1. Sorana, deși a fost egalată la 3, a reușit să se impună și în setul doi, scor 6-4, după 48 de minute.

Cîrstea și-a asigurat un cec de 2.669 de euro și 30 de puncte WTA. În turul secund o va întâlni pe învingătoarea dintre germanca Julia Goerges, a doua favorită, și japoneza Misaki Doi.