Publicat: 18 10. 2013, 09:02
Actualizat: 29 07. 2014, 18:01

Mexicul s-a calificat, marți seară, la barajul pentru Cupa Mondială 2014, fiind ajutați chiar de marii lor rivali, SUA, scrie Business Insider.

Mexicul a pierdut cu 2-1 ultima partidă din grupă, deplasarea din Costa Rica, iar în minutul 90, SUA erau conduse în deplasare de Panama cu 2-1.

Americanii au reușit, însă, să marcheze două goluri în ultimele două minute, iar Mexicul a terminat grupa de calificare pe locul 4, deasupra reprezentativei statului Panama.

Un comentator mexican, care urmărea în paralel meciurile Costa Rica-Mexic și Panama-SUA, a avut o reacție spectaculoasă la golul de 2-2 al SUA, care asigura în mare măsură calificarea Mexicului la baraj.

„Gol Statele Unite!”, a strigat el în spaniolă, după care a rostit, în engleză: „Vă iubim! Vă vom iubi mereu! Dumnezeu să binecuvânteze America!”.

Mexic va întâlni Noua Zeelandă la barajul pentru CM 2014.