Wimbledon 2019. Simona Halep s-a calificat în semifinale, după victoria cu Shuai Zhang

Publicat: 09 07. 2019, 16:45

Halep a avut dificultăți doar la începutul primului set, când Zhang a condus cu 3-0 și 4-1. Românca a egalat la patru, iar ulterior la șase, iar actul inaugural a intrat în tie-break, unde Simona Halep a câștigat cu 7-4, după 58 de minute.

În actul secund, românca a fost lipsită de emoții, cedând un singur game. Halep a câștigat setul secund cu 6-1, iar partida s-a încheiat după o oră și 27 de minute.

Astfel, Simona Halep și-a egalat cea mai bună performanță din carieră la Wimbledon. În 2014, constănțeanca ajungea tot în semifinale, dar era eliminată de canadianca Eugenie Bouchard, scor 6-7, 2-6.

În penultimul act al acestei ediții de la Wimbledon, Simona Halep va înfrunta câștigătoarea meciului Elina Svitolina (8 WTA) – Karolina Muchova (68 WTA). Cele două se vor întâlni, marți, în jurul orei 17:00.