Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Marcel Ciolacu îi cere demisia ambasadorului României la Washington: ”Domnul Muraru trebuie să plece acasă”

Marcel Ciolacu îi cere demisia ambasadorului României la Washington: ”Domnul Muraru trebuie să plece acasă”

Invitat în emisiunea Ai Aflat! cu Ionuț Cristache, fostul premier Marcel Ciolacu a comentat pe larg situația tensionată din sânul coaliției de guvernare. Unul dintre motivele de discordie dintre PSD, partid al cărui președinte a fost până în această primăvară, și PNL este ambasadorul Romaniei la Washington, liberalul Andrei Muraru. Menținerea acestuia în funcție periclitează șansele țării noastre de a scăpa de vizele pentru America. 

Chestionat de moderator pe tema delicatei relații prezente a puterii cu administrația Trump, fostul prim-ministru a criticat vehement păstrarea în funcție a controversatului Andrei Muraru.

„Categoric mai avem șanse (n.r. – să fim readmiși în programul Visa Waiver). Domnul Muraru să plece o dată acasă că numai nenorociri a făcut. E expirat, e depășit, neancorat în viața publică, politică a Statelor Unite. E foarte slab. Nu a reprezentat Romania, s-a reprezentat pe dânsul acolo în cameră”, a comentat fostul premier.

Marcel Ciolacu apreciază că actualul președinte ar trebui să aibă în vedere schimbarea din funcție a reprezentantului țării noastre la Washington.

Urmăriți aici emisiunea integrală

RECOMANDARILE AUTORULUI

Ciolacu îl mitraliază pe Bolojan: Creșterea TVA, o greșeală fantastică/Nu avem plan economic/Concedieri colective, în loc de reformă/Un joc de imagine, s-a căutat doar un salvator

Ciolacu ironizează ordonanța privind certificatele de naștere și deces, promulgată de Guvernul Bolojan: „Am evitat CICLONUL prin aceste măsuri”

Vezi emisiunea integral:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în Europa. Ungaria întoarce SPATELE Rusiei după era Orbán: „Le închidem ușa în nas”
Digi24
„Fără piraterie, Lavrov, doar afaceri”. Reacția Ucrainei după ce Moscova a acuzat-o de „terorism pur”
Cancan.ro
Rezultatul AUTOPSIEI lui Gabi Mureșan. Care a fost cauza morții, de fapt
Prosport.ro
Americanii au văzut imaginile cu Simona Halep și Dorin Mateiu și au descris-o în doar două cuvinte
Adevarul
Cine e controversatul diacon Tudor Feodor Afanasov, care acuză un val de „rusofobie” în România și strânge dovezi ale discriminării etnicilor ruși
Mediafax
Rabla Auto 2026 începe pe 20 iulie. Actele necesare pentru înscriere
Click
Satul din România în care au mai rămas doar 20 de locuitori. Nu există nici magazin și nici medic. „Oamenii sunt pe cale de dispariție”
Digi24
China se pregătește în secret de prăbușirea regimului Putin și schimbarea puterii la Kremlin (WSJ)
Cancan.ro
Scandal de zeci de mii de euro între o influenceriță și furnizorii ei de chinezării. Afacerea care trebuia să-i aducă profit s-a transformat într-un coșmar!
Ce se întâmplă doctore
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Noua Dacia Spring, surprinsă în teste în România. Primele imagini cu viitorul model electric de 18.000 de euro
Descopera.ro
Ceva uimitor se întâmplă în corp atunci când bei cafea regulat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă își duce BMW-ul în service: - Face un zgomot ciudat!
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit cum reușește creierul să facă mai multe în același timp