Prima pagină » Știri » PERICOL PUBLIC. Orașul din România în care s-a instituit zonă specială de siguranță publică după lupte de stradă între 200 de persoane

PERICOL PUBLIC. Orașul din România în care s-a instituit zonă specială de siguranță publică după lupte de stradă între 200 de persoane

PERICOL PUBLIC. Orașul din România în care s-a instituit zonă specială de siguranță publică după lupte de stradă între 200 de persoane

În orașul Murgeni au fost instituite măsuri speciale de securitate, după ce acum câteva zile aproximativ 200 de persoane din două clanuri rivale au dus adevărate lupte de stradă. S-au bătut cu bâte și săbii, dar s-au tras și focuri de armă. Localitatea a fost declarată „zonă specială de siguranţă publică” pentru 30 de zile, iar zeci de polițiști si jandarmi patrulează în zonă.

În zonă au fost mobilizați zeci de polițiști și jandarmi, polițiști de frontieră și polițiști locali

Bogdan Gheorghiță, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Județean Vaslui, a declarat la Digi24 că măsura de instituire a zonei speciale de siguranță publică a fost impusă „având în vedere riscul criminogen ridicat” din orașul Murgeni. Au fost suplimentate efectivele de ordine și siguranță publică cu „câteva zeci”. În zonă au fost mobilizați polițiști și jandarmi, polițiști de frontieră și polițiști locali.

„Nu avem recomandări speciale (pentru localnici, n.red.) decât că trebuie să respecte prevederile legale în vigoare, să respecte indicațiile primite de la polițiști”, a adăugat purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui.

El a precizat că măsura a fost instituită după ce în seara zilei de 4 iunie polițiștii au fost anunțați că are loc un conflict spontan.

„La fața locului s-au deplasat de urgență mai multe echipaje de poliție, luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, jandarmi și polițiști locali, care au intervenit promt și au aplanat conflictul, ordinea și liniștea publică fiind ulterior stabilită”, a mai spus Bogdan Gheorghiță.

Patru persoane au fost rănite în timpul conflictului, acestea fiind transportate la spital.

Polițiștii au deschis un dosar penal în care cercetează infracțiunea de tentativă la omor, uz de armă fără drept, tulburarea ordinii și liniștii publice și lovire sau alte violențe. Cercetarea este coordonată de procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui.

Filmul evenimentelor sângeroase din noaptea de joi spre vineri

După e a izbucnit conflictul între clanuri rivale, au fost trimiși peste o sută de polițiști din trupele speciale și jandarmi, pentru a opri scandalul izbucnit la miezul nopții de joi spre vineri.

Trei răniți au ajuns la spitalul-suport Covid-19, din Bârlad, pentru că aceștia se aflau în izolare la domiciliu, după ce s-au întors recent din Franța.

Unul dintre răniți a fost împușcat, iar altul a fost lovit cu mașina. Un al treilea rănit a fost lovit dur cu bâtele.

Măcel și între două clanuri din Brașov. În urma loviturilor, un om a murit!

Un bărbat a fost ucis în bătaie, la începutul lunii mai, după ce două clanuri din Brașov s-au războit, pe viață și pe moarte. În urma incidentului, nouă persoane au fost reținute și acuzate de omor.

Potrivit evz.ro, un adevărat război s-a iscat vineri între două clanuri din comuna brașoveană Crizbav. Bărbații s-au bătut cu bâtele, dar și cu pumnii și picioarele, unul din ei fiind, în cele din urmă, ucis. Un tânăr de 31 de ani a suferit rani grave la cap si abdomen în urma loviturilor încasate cu bâte și cu picioarele de la rivali. El a fost preluat de un echipaj al ambulanței, dar nu a putut fi salvat.

Două clanuri de romi s-au războit și în Ploiești. Unii la audieri, alții la spital!

Un conflict puternic a izbucnit și în Ploiești, în seara zilei de 12 mai, între două clanuri de romi din oraș. Mai multe persoane s-au luat la bătaie și nici măcar polițiștii nu i-au putut potoli pe scandalagii. Doar la apariția luptătorilor din trupele SAS „bombardierii” s-au potolit.

Incidentul a izbucnit în jurul orelor 19.00, pe strada Căpșunelor, din cartierul Bereasca. După ce în zonă au venit jandarmii și luptătorii SAS, bătăușii au depus „armele” – bâte și răngi, lanțuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani