Prima pagină » Alegeri prezidențiale 2024 » Cristian Diaconescu: „Orice ISTERICALE nu își au acum rostul. România se afla sub AGRESIUNE. Este un stat agresor și un stat supus atacului”

Cristian Diaconescu: „Orice ISTERICALE nu își au acum rostul. România se afla sub AGRESIUNE. Este un stat agresor și un stat supus atacului”

Cristian Diaconescu:

Cristian Diaconescu, candidatul independent la alegerile prezidențiale anulate vineri de CCR, a declarat la Digi 24 că decizia Curții Constituționale de anulare a primului tur al alegerilor prezidențiale este una corectă, iar instituțiile statului trebuie să lucreze acum pentru a restabili încrederea cetățenilor în ele. „Orice istericale nu își au acum rostul. România se afla sub agresiune. Este un stat agresor și un stat supus atacului”, este de părere diplomatul.

Anchetele Parchetului General trebuie continuate cât se poate de repede.

  • Suntem într-o ordine de priorități.
  • România se afla sub agresiune.
  • Este un stat agresor și un stat supus atacului.

Principalele instituții care se ocupă de securitatea națională au luat o măsură excepțională legat de o intervenție într-un proces democratic, nu numai electoral. După părerea mea, este necesar să se repună în regulă toate instituțiile statului în ceea ce privește generarea încrederii și apoi să se ia toate măsurile pentru ca o astfel de agresiune să nu mai fie posibilă, comentează Diaconescu.

Orice istericale nu își au acum rostul. Există posibilități legale și constituționale de stabilire a guvernului, parlamentului și președintelui.

Diaconescu a adăugat că este imperativ și ca Parchetul General să finalizeze anchetele penale pe care le-a declanșat într-un timp cât mai scurt pentru a face lumină în legătură cu cele întâmplate și a-i trage la răspundere penală pe cei vinovați.

Citiți și: Elena Lasconi, reacție dură după ANULAREA alegerilor de către CCR: „Este ilegală, imorală și zdrobește esența democrației – votul. Putin râde”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Mitul medieval care ascunde una dintre cele mai profunde teorii despre sufletul uman