Prima pagină » Diverse » Primul război „cu ChatGPT la butoane”. Presa internațională sugerează că Trump apelează la inteligența artificială pentru a susține ofensiva militară

Primul război „cu ChatGPT la butoane”. Presa internațională sugerează că Trump apelează la inteligența artificială pentru a susține ofensiva militară

Primul război „cu ChatGPT la butoane”. Presa internațională sugerează că Trump apelează la inteligența artificială pentru a susține ofensiva militară

Războiul declanșat de Statele Unite și Israel împotriva Iranului a început după luni de tensiuni și amenințări reciproce. În acest context, presa internațională lansează o ipoteză care, până nu demult, părea desprinsă dintr-un scenariu de film.

Pe 28 februarie, Statele Unite și Israel au lansat un atac comun asupra Iranului. Washingtonul a susținut că urmărește neutralizarea infrastructurii militare și nucleare iraniene, în timp ce Israelul a vorbit despre o perspectivă preventivă. Conflictul a escaladat rapid, iar liderul suprem al Iranului, Ali Khamenei, a fost ucis.

Primul război major susținut de inteligența artificială

Mai multe publicații occidentale susțin că modelul de inteligență artificială Claude, dezvoltat de Anthropic, ar fi fost utilizat în analiza informațiilor care au stat la baza barajului de rachete lansate asupra Iranului. Conform acestor relatări, AI ar fi fost folosită pentru identificarea țintelor și pentru rularea de simulări strategice.

Anterior, același model ar fi fost folosit, potrivit The Guardian, și în planificarea operațiunii care ar fi dus la capturarea liderului Venezuelei, Nicolas Maduro. Detaliile tehnice nu sunt publice, iar autoritățile americane nu au confirmat modelul exact în care a fost folosită tehnologia. Simpla asociere a unor modele AI comerciale cu operațiunii militare de asemenea amploare a declanșat o dezbatere globală.

Un instrument folosit de milioane de oameni pentru redactarea email-urilor sau rezumarea documentelor ar fi ajuns, conform sursei menționate, parte din lanțul decizional care transformă informația brută în acțiune militară.

Dispută deschisă între Casa Albă și companiile tech

CEO-ul Anthropic, Dario Amodei, a intrat într-un conflict public cu președintele Donald Trump după ce a refuzat să relaxeze două „linii roșii” pentru modelul Claude: interdicția utilizării în supraveghere internă în masă și în dezvoltare de arme complet autonome, capabile să selecteze și să lovească ținte fără control uman semnificativ.

Între timp, OpenAI a semnat un acord cu Pentagonul, susținând că include mecanisme stricte de protecție. Dincolo de formulările contractuale, ideea centrală rămâne aceeași: inteligența artificială nu mai este doar un instrument civil.

Analiștii susțin că în lipsa unor acorduri internaționale clare și a unor mecanisme de supraveghere transparente, deciziile de viață și de moarte ar putea fi influențate, tot mai mult, de algoritmi.

Recomandarea autorului:

Recomandarea video

Mediafax
Sunt afectate de războiul din Iran importurile în România și tranzitul gazelor din sud spre Ucraina, Moldova și Europa Centrală?
Digi24
„Este prima dată în istorie”. Israelul anunță că a doborât un avion iranian folosind un F-35
Cancan.ro
Amendă de 10.000 lei, de la 1 martie 2026, pentru românii care 'uită' să declare acest lucru ⤵️
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan a încălzit atmosfera cu apariția în costum de baie, la Predeal, deşi temperatura e cu minus!
Adevarul
„Nu ne apără scutul de la Deveselu, e exact invers”. Armele care ne-ar asigura împotriva unor rachete lansate din Iran
Mediafax
„Trump, uns de Iisus”: Acuzațiile a peste 200 de militari americani despre briefingurile privind războiul din Iran
Click
Petrecere sofisticată la Muzeul de Artă Recentă. Ce invitați a avut Lucie Portman, soția ambasadorului Marii Britanii în România, la aniversare
Digi24
Prima reacție a Spaniei după ce Donald Trump a amenințat Madridul cu ruperea relațiilor comerciale
Cancan.ro
A semnat cu PRO TV! Noul nume care se alătură trustului din Pache Protopopescu: Sunt foarte fericit să fac parte din acest proiect
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista. Nu o mai recunoști
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Mașina electrică vândută în Iran care se găsește și în România. Modelul concurează cu Dacia Spring
Descopera.ro
Sigur n-ai știut! De ce muștele își freacă „picioarele”?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Aditivii din alimentele procesate, sub lupa cercetătorilor: ce efect au asupra microbiomului intestinal