Prima pagină » Actualitate » „Bucureștiul a rămas în urmă la toate capitolele”. Primarul Ciprian Ciucu trage un semnal de alarmă

„Bucureștiul a rămas în urmă la toate capitolele”. Primarul Ciprian Ciucu trage un semnal de alarmă

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, afirmă că Bucureștiul este în urma altor capitale europene în ceea ce privește serviciile publice, infrastructura și organizarea urbană. Edilul a prezentat principalele probleme și direcțiile de acțiune ale administrației, conform Mediafax.

Ciprian Ciucu: „Bucureștiul a rămas în urmă la toate capitolele”

Edilul a declarat că orașul are întârzieri majore în mai multe domenii esențiale, de la calitatea spațiului public până la transport.

„Orașul trebuie să se schimbe. A rămas în urmă Bucureștiul în raport cu alte capitale europene. Din ce punct de vedere? Din toate punctele de vedere: calitatea serviciilor publice, calitatea spațiului public, lipsa unui sistem de mobilitate care să încurajeze inclusiv mersul cu transportul în comun. La toate astea lucrez”, a afirmat edilul.

Prioritatea: investițiile și gestionarea banilor

Primarul a subliniat că una dintre principalele direcții este folosirea eficientă a resurselor financiare pentru proiecte prioritare.

„Sunt foarte atent la cum sunt cheltuiți banii, să fie direcționați acolo unde este nevoie de ei, în funcție de priorități și de investiții importante”, a spus Ciucu.

Edilul a atras atenția asupra stării clădirilor din Capitală și a riscului seismic ridicat, menționând lipsa unei evidențe clare.

„Avem un risc seismic foarte, foarte mare, pentru că avem clădiri care sunt în paragină. Tocmai am dat drumul să facem o inventariere, să avem și noi o bază de date unică cu ce clădiri are Primăria Capitalei”, a declarat primarul general.

Clădiri ale primăriei, în stare avansată de degradare

O parte dintre imobilele deteriorate aparțin administrației locale, a precizat primarul.

„O parte dintre cele care arată foarte prost pe care le vezi în oraș sunt ale noastre. Nu e cineva care să aibă o bază de date unică și să ai o politică în ceea ce privește utilizarea lor. Sunt clădiri mari, prăpădite, cu risc seismic foarte mare, neadministrate, neocupate. Se degradează”, a spus edilul.

Primarul a precizat că au fost atrase finanțări pentru consolidarea unor imobile, inclusiv din surse externe.

„Am atras fonduri, inclusiv din partea unor bănci de dezvoltare internațională, ca să consolidăm vreo 20 de clădiri. E mult, nu e puțin. S-a ocupat și fostul primar de acest lucru și trebuie să-i recunosc meritul. Pe cele mai bune, care au potențial pentru piață, le concesionezi pe 30-40 de ani. Să vină cineva interesat, să deschidă un hotel mic, o librărie, o cofetărie, să o consolideze și să o reintroducă în circuitul economic sau cultural”, a declarat Ciucu.

Concluzia trasă de Ciprian Ciucu: lipsa direcției politice

În final, Ciucu a spus că problemele nu țin de lipsa instituțiilor, ci de absența unei politici publice clare.

„Avem instituții care se ocupă cu asta, dar în lipsa voinței politice și a manifestării autorității, adică să ai o politică publică, lucrurile au rămas în această stare”, a conchis Ciucu.


Recomandarea autorului:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Declarația premierului Ungariei RĂSTOARĂ totul: ”Nu vom accepta!”
Digi24
„În următorii ani, poate chiar câteva decenii, ne vom afla într-o stare de război”, susține unul dintre cei mai cunoscuți spioni ruși
Cancan.ro
Milionarul și-a recuperat cu executorul judecătoresc Rollsul și acaretele de la fosta! Despărțire-ȘOC în showbiz
Prosport.ro
FOTO. Ce imagini! Ioana Tamaș și Adelina Pestrițu s-au dezlănțuit la Istanbul
Adevarul
SURSE Lista miniștrilor din Cabinetul Tomac. Cine sunt favoriții pentru portofoliile-cheie în Guvernul propus de Nicușor Dan
Mediafax
Metoda olandeză cu care poți scăpa de stres fără să faci nimic
Click
18 ani fără Anca Parghel. Ce stă scris pe mormântul artistei din Cimitirul Bellu și cum îi apare în vis fiului ei: „Uneori e tristă...”
Digi24
Lovitură pentru Donald Trump în Congres. Puterile sale au fost limitate prin vot
Cancan.ro
Ce au DESCOPERIT anchetatorii în casa lui Cristian Pomohaci, după percheziții. Nu le-a venit să creadă! 😲
Ce se întâmplă doctore
Horoscop chinezesc iunie 2026. Zodiile care atrag ghinionul și trec printr-o perioadă complicată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Există o mașină electrică nouă care nu-și poate urmări utilizatorii – nu are modem
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este diferența dintre alergare și jogging?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Doamne, dă-mi un motiv pentru care trebuie să mai merg la muncă!
Descopera.ro
Ce nu vei mai avea voie să-i faci câinelui tău? UE deja a aprobat reglementarea!