Prima pagină » Actualitate » Ciocu’ mic la GHIȘEU! Românii care ridică tonul la angajații statului riscă amenzi uriașe de la…angajații statului

Ciocu’ mic la GHIȘEU! Românii care ridică tonul la angajații statului riscă amenzi uriașe de la…angajații statului

Ciocu' mic la GHIȘEU! Românii care ridică tonul la angajații statului riscă amenzi uriașe de la...angajații statului

Românii nu vor mai avea voie săși manifeste nemulțumirea față de angajații statului, altminteri riscă amenzi uriașe. Acest proiect de lege este însă criticat de ONG-uri, care spun că încalcă libertatea de exprimare.

Astfel, românii care ridică tonul sau au un comportament nepotrivit în fața unui funcționar public ar putea fi amendați cu până la 20.000 de lei, scrie Fanatik. Acest lucru prevede un proiect legislativ, depus zilele acestea la Senat.

Propunerea legislativă a fost depusă de mai mulți deputați UDMR și din partea minorităților. Aceasta a primit deja un aviz din partea Consiliului Legislativ și a fost trimisă la Senat pentru dezbatere.

Acest proiect are în vedere modificarea Legii 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, prin introducerea a două paragrafe:

Art. 2, punctul 13’) ”Manifestarea, în relațiile cu instituțiile publice și angajații acestora, a unui comportament lipsit de respect, provocator sau intimidant, agresiv sau recalcitrant, inclusiv prin refuzul de a respecta indicațiile personalului din instituțiile publice, contrar obligației cetățenilor de a adopta o conduită civilizată și respectuoasă, în scopul menținerii unui climat de ordine și liniște publică

Art. 3, punctul g) ”(…se pedepsește) cu amendă de la 5.000 la 20.000 de lei cele prevăzute la pct 13’0, 22), 23’) și 23’’)”.

De asemenea, inițiatorii modificărilor legislative mai introduce amenzi și pentru repetarea contravențiilor de mai sus, într-un interval de 24 de ore. În plus, ei vor ca persoanele care solicită verbal informații publice săînfățișeze un comportament care nu afecteze activitatea personalului din cadrul autorităților și instituțiilor publice”.

În caz contrar, personalul de pază și ordine sau, după caz, organul de poliție, va proceda la evacuarea persoanei care nu se comportă civilizat în incinta autorității sau a instituției publice.

Asociația pentru Apărarea Drepturilor Omului în România Comisia Helsinki (APADOR-CH) a criticat însă inițiativa legislativă, arătând că este redactată ambiguu, este neclară și poate da naștere unor abuzuri a instituțiilor publice în raport cu cetățeanul.

”Cu alte cuvinte, orice critică, verbală sau în scris (sub forma unei plângeri, petiții, reclamații etc.) adresată unei instituții publice va putea fi calificată ca “manifestare a unui comportament lipsit de respect”.

Pentru a imputa ceva unei instituții sau unui angajat al ei poate fi lesne calificat ca lipsă de respect față de instituție sau angajat. Ca urmare, nu va mai fi posibil ca o persoană pună sub semnul întrebării comportamentul și/sau profesionalismul unei instituții sau unui angajat, pentru această atitudine critică va putea fi interpretată ca lipsă de respect.

Mai mult, dacă un cetățean nu va folosi, verbal sau în scris, un ton umil, timid, supus, pe deplin respectuos, fără urmă de indignare, de nemulțumire, de supărare ori nervozitate (cine ar avea motive fie nervos, azi, nu-i așa?) atitudinea saneconformăva putea fi calificată tot ca “manifestare a unui comportament lipsit de respect, provocator, intimidant sau recalcitrant” și sancționat cu amendă de la 5.000 la 20.000 de lei”, se arată într-o opinie transmisă de APADOR-CH inițiatorilor acestui proiect

„CEDO garantează libertatea de exprimare, chiar dacă asta înseamnă critici o autoritate publică.

La fel, și termeniiprovocator”, “intimidant”, “agresiv”, “recalcitrant” sunt lipsiți de claritate, față de exigențele unei reglementări legale, care presupune claritate și precizie.

În concluzie, APADOR-CH recomandă eliminarea textului de la Articolul I pct. 1 al propunerii legislative. Asociația reamintește , potrivit jurisprudenței CEDO, libertatea de exprimare protejează atât formularea de critici, chiar viguroase, la adresa autorităților/instituțiilor publice, cât și folosirea de expresii care ofensează, șochează sau deranjează, mai ales atunci când se pun în discuție chestiuni de interes public, având în vedere că dezbaterea liberă, neinhibată a chestiunilor de interes public ține de esența unei societăți democratice”, mai spun cei de la APADOR-CH.

Autorul recomandă:

Românii care construiesc fără autorizație în propria curte riscă AMENZI uriașe. Pot fi garaje, șoproane, grajduri, toalete sau alte anexe

Se pune limită pentru fermele din curte. Amenzi de până la 6.000 de lei pentru cei care cresc ANIMALE la curte

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANUNȚUL momentului! Ce a decis Marine Le Pen în privința candidaturii sale la președinția Franței
Digi24
FOTO Atac major în Marea Azov: opt petroliere lovite într-o singură noapte. Cui aparțineau
Cancan.ro
Pensionarii primesc o veste proastă. Pensiile nu pot fi indexate
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Eroarea strategică a NATO de la Ankara. Arma invizibilă prin care China poate paraliza radarele și muniția
Mediafax
Estimările NATO: Cât va aloca România pentru apărare în 2026? Care sunt țările fruntașe
Click
Ținuta aleasă de Mirabela Grădinaru pentru întâlnirea cu Donald Trump. Cum s-a îmbrăcat partenera lui Nicușor Dan
Digi24
„Lăsați-o în pace pe «regina» Meloni”. Replica neașteptată primită de Donald Trump la summitul NATO
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Test de cultură generală. Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?