FOTO | Argentina a învins Croația, scor 3-0, și s-a calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar

Publicat: 14 12. 2022, 01:15
Actualizat: 14 12. 2022, 02:18

Argentina a învins fără drept de apel Croația, scor 3-0, în semifinalele Campionatului Mondial din Qatar și s-a calificat în finala de duminică, unde va întâlni învingătoarea dintre Franța și Maroc. Golurile sud-americanilor au fost marcate de Leo Messi și Julian Alvarez.

Lionel Messi a reușit un meci de excepție, cu gol și pasă de gol, iar Julian Alvarez a reușit dubla.

Cu golul din această seară, Messi a devenit cel mai bun marcator al naționalei Argentinei de la Campionatul Mondial.

Starul în vârstă de 35 de ani a reușit cel de-al unsprezecelea gol la un turneu final mondial, devansându-l în fruntea clasamentului pe Gabriel Batistuta.

„Pumele” vor juca pentru a șasea oară în ultimul act al unei Cupe Mondiale de fotbal. Argentina se va duela pentru trofeu cu învingătoarea partidei de miercuri (ora 21:00) dintre Maroc și Franța.

Marea finală va avea loc duminică, 18 decembrie, de la ora 17:00, în timp ce Croația va juca finala mică cu învinsa din cea de-a doua semifinală.

În sferturile de finală, Argentina a eliminat reprezentativa Olandei, la loviturile de departajare, după 2-2 la finalul celor 120 de minute. Nahuel Molina și Leo Messi au înscris pentru „Pume”, în timp ce Wout Weghorst reușea o dublă senzațională în minutele 84 și 90+11.

De cealaltă parte, Croația a produs una dintre surprizele turneului, reușind să elimine Brazilia, tot la loviturile de departajare, după ce tabela arăta 1-1 la finalul reprizelor de prelungiri. Bruno Petkovic a înscris unicul gol al selecționatei lui Zlatko Dalic, pe când Neymar a punctat pentru sud-americani.

Cele două naționale s-au întâlnit și la Campionatul Mondial din 2018, când europenii s-au impus fără drept de apel: 3-0 a fost scorul în favoarea Croației. Ante Rebic, Luka Modric și Ivan Rakitic marcau golurile victoriei.

Sursa: Prosport