Europarlamentarul Dan Motreanu spune că decizia Fitch confirmă încrederea investitorilor în România. „Nu trebuie să uităm cum am ajuns aici”

Publicat: 01 08. 2026, 16:27
Actualizat: 01 08. 2026, 17:22
Europarlamentarul Dan Motreanu consideră că decizia Fitch de a menține ratingul de țară reprezintă un semnal de încredere pentru economia României. Potrivit acestuia, stabilitatea financiară depinde de continuarea reformelor și de menținerea disciplinei bugetare. Europarlamentarul a adăugat că nu trebuie să uităm cum am ajuns aici.
„Menținerea ratingului de țară de către agenția Fitch este o veste importantă pentru România. Asta înseamnă că, în ciuda dificultăților prin care trecem, țara noastră își păstrează credibilitatea în fața investitorilor și își menține accesul la finanțare în condiții mai bune.
Această decizie arată că măsurile de disciplină bugetară și de reducere a risipei merg în direcția corectă. Nu este momentul pentru satisfacție, ci pentru responsabilitate și consecvență”, a scris europarlamentarul Dan Motreanu într-o postare pe Facebook.

Dan Motreanu susține că echilibrele financiare nu se construiesc peste noapte

Dan Motreanu a afirmat că echilibrele financiare nu pot fi refăcute rapid, ci prin decizii dificile și prin continuitate. El a susținut că primele rezultate încep să apară, după ce deficitul bugetar s-a redus la 2% din PIB în primele șase luni din 2026, față de 3,64% în aceeași perioadă a anului trecut.
Europarlamentarul a mai spus că dezechilibrele bugetare s-au adâncit după ani în care reformele au fost amânate. Acesta a adăugat că Guvernul condus de Bolojan încearcă acum să corecteze aceste probleme, într-un context politic complicat și în condițiile unor blocaje repetate venite din partea PSD.
„Echilibrele financiare nu se reconstruiesc peste noapte, ci prin decizii dificile și prin continuitate. Primele rezultate încep să se vadă. În primele șase luni din 2026, deficitul bugetar s-a redus la 2% din PIB, față de 3,64% în aceeași perioadă a anului trecut. Este un semnal că România poate reveni pe o traiectorie de stabilitate, dacă reformele sunt duse până la capăt.
În același timp, nu trebuie uitat cum am ajuns aici. Ani la rând, reformele au fost amânate, iar dezechilibrele bugetare s-au adâncit. Astăzi, Guvernul condus de Ilie Bolojan încearcă să corecteze aceste probleme, într-un context politic complicat și în condițiile unor blocaje repetate venite din partea PSD”, a adăugat Dan Motreanu în postarea de pe Facebook.

Dan Motreanu crede că interesul României trebuie să fie mai presus de lupta politică

Dan Motreanu a spus că interesul României trebuie să fie mai important decât lupta politică. El a susținut că stabilitatea financiară, investițiile și fondurile europene au nevoie de consens, iar reformele trebuie continuate.
„Interesul României trebuie să fie mai presus de competiția politică. Stabilitatea financiară, investițiile și fondurile europene sunt obiective care îi privesc pe toți românii și ar trebui să beneficieze de un minim consens. Menținerea ratingului de țară nu reprezintă finalul drumului, ci doar confirmarea că România poate merge în direcția bună. Cea mai mare provocare rămâne aceea de a continua reformele, cu seriozitate, echilibru și responsabilitate.
Dincolo de cifre și ratinguri, vorbim despre viața de zi cu zi a fiecărui român. Mai puțini bani risipiți pe dobânzi înseamnă mai multe resurse care pot merge către spitale, școli și drumuri, dar și către investiții și locuri de muncă stabile”, și-a încheiat postarea europarlamentarul Dan Motreanu.
Europarlamentarul consideră că menținerea ratingului de țară oferă României un răgaz, nu o garanție. Europarlamentarul susține că stabilitatea economică depinde de continuarea reformelor, de reducerea risipei și de păstrarea disciplinei bugetare.

Nazare: România rămâne în continuare recomandată investițiilor

Alexandru Nazare, ministrul interimar al Economiei și Finanțelor, a comentat decizia agenției Fitch de a păstra ratingul României la BBB-, cu perspectivă negativă. Ministrul a spus că România a evitat coborârea în categoria „junk” și a rămas în zona recomandată investitorilor. El a atras însă atenția că țara continuă să fie urmărită atent de agențiile de rating și că orice abatere de la măsurile asumate poate avea consecințe serioase.

„România rămâne în categoria recomandată investițiilor, după un nou test trecut la limită. Țara continuă să fie atent monitorizată de agențiile de rating, iar orice derapaj poate atrage sancțiuni severe în perioada următoare”, a scris Alexandru Nazare pe Facebook.

Principalul argument al Ministerului Finanțelor condus de liberalul Alexandru Nazare a fost îmbunătățirea execuției bugetare. Deficitul bugetului general consolidat a coborât la 2% din PIB în primele șase luni din 2026, față de 3,64% din PIB în perioada similară din 2025. Deficitul s-a redus de la aproximativ 69,8 miliarde de lei la 41 de miliarde de lei, în termeni nominali. Nazare transmite că Fitch a estimat că România va încheia anul 2026 cu un deficit de 5,9% din PIB, sub ținta de 6%.