Yoon Suk Yeol, președintele sud-coreean, a fost ARESTAT!/Situație tensionată la Seul
Președintele sud-coreean Yoon Suk Yeol a fost arestat, la șase săptămâni după încercarea sa de a impune legea marțială în țară, scrie Sky News.
Într-un mesaj video înregistrat înainte de a fi escortat la sediul unei agenții anticorupție, Yoon a declarat că „statul de drept s-a prăbușit complet”. Totodată, el a subliniat că respectă mandatul de arestare pentru a preveni ciocnirile dintre poliție și serviciul de securitate prezidențial.
De ce a impus legea marțială
Avocații lui Yoon au încercat să convingă anchetatorii să nu execute mandatul de arestare, afirmând că președintele se va prezenta de bunăvoie pentru interogatoriu, însă agenția a refuzat.
Biroul de Investigare a Corupției pentru Înalți Funcționari și poliția investighează împreună dacă declararea legii marțiale de către Yoon a reprezentat o tentativă de rebeliune.
În 3 decembrie 2024, Yoon a declarat legea marțială și a desfășurat trupe în jurul Adunării Naționale. A durat câteva ore până când politicienii au reușit să treacă de blocaj și au votat pentru ridicarea măsurii.
Puterile sale prezidențiale au fost suspendate atunci când adunarea, dominată de Opoziție, a votat pentru punerea sa sub acuzare la 14 decembrie, acuzându-l de rebeliune.
Yoon a susținut că declararea legii marțiale a fost un act legitim de guvernare, numind-o un avertisment pentru principalul partid liberal de opoziție, Partidul Democrat, pe care l-a descris drept „forțe antistatale disprețuitoare pro-nord-coreene”.
În ultimele două săptămâni, mii de protestatari anti și pro-Yoon s-au adunat zilnic în mitinguri în apropierea biroului său din Seul, în așteptarea arestării sale.
CITEȘTE ȘI: