Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Doru Bușcu: „A făcut bine SIMION că nu a venit la dezbateri”

Doru Bușcu: „A făcut bine SIMION că nu a venit la dezbateri”

Doru Bușcu: „A făcut bine Simion că nu a venit la dezbateri”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Ai aflat! cu Ionuț Cristache”, ziaristul Doru Bușcu a comentat absența lui George Simion de la dezbaterile prezidențiale. Potrivit acestuia, liderul AUR a urmat o strategie de comunicare inspirată din modelul Călin Georgescu și a evitat cu bună știință expunerea directă. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Ionuț Cristache.

Doru Bușcu consideră că Simion a procedat calculat, refuzând participarea la confruntările directe cu ceilalți candidați. Evitarea scenelor de conflict sau a temelor incomode l-a ajutat să-și mențină susținerea electorală și să evite capcane retorice întinse de contracandidați. Modelul urmat este, în opinia sa, clar inspirat din comportamentul electoral al lui Călin Georgescu.

Georgescu nu s-a expus niciodată. Simion a preluat exact această strategie

Bușcu susține că Simion a preluat cu precizie traseul comunicațional al lui Călin Georgescu. Acesta din urmă a evitat cu grijă aparițiile necontrolate și nu a participat niciodată la dezbateri cu rivali politici de calibru. În schimb, a preferat interviurile atent alese și medii prietenoase, unde putea evita atacurile directe.

„Dacă mă întrebi pe mine, eu cred că a făcut foarte bine George Simion că nu a venit la dezbateri. Strategic a jucat bine. A jucat pe urma pașilor lui Georgescu, pentru că Georgescu niciodată nu s-a expus. Georgescu a dat doar interviuri controlate.”, afirmă Doru Bușcu.

Mai mult, el spune că Georgescu „a fost o cârtiță undeva sub pământ”, construindu-și imaginea cu migală, într-un mod accelerat și „cu mijloace care încă nu există lămurite”.

Doru Bușcu: „Dacă venea, era atacat de proeuropeni”

Potrivit lui Bușcu, participarea lui Simion la o confruntare directă i-ar fi adus dezavantaje serioase. Ceilalți candidați, în special cei cu discurs proeuropean, l-ar fi vizat cu atacuri dure și l-ar fi pus în defensivă.

„Dacă se prezenta la dezbateri, Simion ar fi fost atacat de cei doi candidați proeuropeni, poate chiar și de Ponta.”, concluzionează Bușcu.

Recomandarea video

Mediafax
Descoperire istorică în medicină: Cercetătorii au creat un plămân uman „care respiră” pe un cip, din celulele unei singure persoane
Digi24
Prima reacție a Rusiei după ce Donald Trump a ordonat atacul asupra Venezuelei
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România în 2026. O garsonieră se închiriază cu doar 31€ (160 lei) pe lună
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Câți bani a făcut un șofer român de Bolt și Uber în noaptea de Revelion: „Concluzia o trageți voi, dacă a meritat sau nu”
Mediafax
Se circulă în condiții de iarnă pe mai multe autostrăzi și drumuri naționale
Click
Surpriză în topul celor mai frumoase plaje din lume în 2026. Locul al doilea este ocupat de o destinație aflată la câteva ore de România
Digi24
Ce acuzații le aduc Statele Unite lui Maduro și soției sale. „Vor înfrunta întreaga furie a justiției americane””
Cancan.ro
Laura Cosoi, ÎNSĂRCINATĂ pentru a 5-a oară! A făcut anunțul de ziua ei de naștere
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un păianjen cu trăsături unice, nemaivăzute până acum, a fost găsit în Maroc