Prima pagină » Cu Gândul la București » Cum se poate trăi în Sectorul 1 ca în Evul Mediu. Imagini și mărturii cutremurătoare, în cadrul noului format al emisiunii „Cu Gândul la București”

Cum se poate trăi în Sectorul 1 ca în Evul Mediu. Imagini și mărturii cutremurătoare, în cadrul noului format al emisiunii „Cu Gândul la București”

Cum se poate trăi în Sectorul 1 ca în Evul Mediu. Imagini și mărturii cutremurătoare, în cadrul noului format al emisiunii „Cu Gândul la București”

Gândul prezintă, luni, 7 august, de la ora 19.00, în cadrul noului format al emisiunii „Cu Gândul la București”, una dintre cele mai puternice dovezi ale incompetenței și nepăsării administrative din Capitală.

Este vorba de viața de calvar a locuitorilor din zona Chitila Triaj, din Sectorul 1 (cea mai bogată administrație din București, cu un buget de 2,2 miliarde de lei).

Cum se trăiește în Sectorul 1

Sunt oameni care trăiesc aproape ca în Evul Mediu: nu au apă curentă, apa din fântâni miroase a fecale și a motorină, nu au asfalt pe străzile care se inundă la orice ploaie, nu au gaze, nu există canalizare, iar transportul public nu ajunge acolo. Bătrâni, oameni bolnavi, copii – merg la școală, la cumpărturi, la slujbe, la doctor, pe jos, prin noroi, prin frig sau prin zăpadă. Sunt izolați și uitați de autoritățile din București, îndeosebi de Primăria Sectorului 1.

În cadrul noului format al emisiunii „Cu Gândul la București” vom prezenta mărturiile oamenilor din zonă și imaginile calvarului.

De asemenea, jurnalistul Nicolae Oprea va dezbate această situație cu cei doi viceprimari ai Sectorului 1, dar și cu reprezentanți ai altor instituții care pot schimba viața oamenilor din Chitila Triaj.

În cadrul noului format al emisiunii „Cu Gândul la București”, Gândul va lua atitudine față de astfel de situații absurde din Capitală și va încerca să le rezolve.

Daca locuiți în București și vă confruntați cu situații critice, cu probleme administrative, iar primarii nu vă bagă în seamă, vă rugăm să ne scrieți pe adresa [email protected]  și noi vom face tot posibilul să rezolvăm diferitele probleme pe care le reclamați.

Emisiunea o puteti urmări pe gandul.ro, pe pagina de Facebook Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
„Consultă cu branula în mână pacienți mai sănătoși ca ei”. Reforma gărzilor medicale, un subiect exploziv
Mediafax
La mulți ani Ionuț și Ionela! Mesaje de Sfântul Ioan 2026 pentru prieteni, familie și colegi
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Reguli drastice pentru turiștii care vor să ajungă într-o destinație turistică foarte populară