Prima pagină » Cultură » Alimentele cu care Russell CROWE a slăbit pentru rolul din filmul Gladiator. Așa a topit rapid 20 de kilograme

Alimentele cu care Russell CROWE a slăbit pentru rolul din filmul Gladiator. Așa a topit rapid 20 de kilograme

Actorul Russell Crowe a slăbit pentru rolul din filmul Gladiator consumând anumite alimente. Astfel, starul a reușit să „topească” rapid 20 de kilograme.

Russell Crowe a avut nevoie de un fizic de invidiat pentru Gladiatorul. Chiar dacă premiera filmului epic a avut loc acum mai bine de 20 de ani, Russell Crowe, starul a fost nevoit să arate ca mai tinerii Chris Hemsworth sau Chris Evans din prezent, chiar dacă nu juca într-un film despre super-eroi. Niciunul nu a câștigat însă un Premiu Oscar pentru eforturile sale, așa cum s-a întâmplat în cazul lui Crowe.

Chiar înainte să înceapă antrenamentele pentru Gladiatorul, prima „misiune” a lui Crowe a fost să dea jos 20 de kilograme.

Nu intenționa să ducă totul la extrem, așa cum face, de obicei, colegul de breaslă Christian Bale, dar Crowe tot s-a confruntat cu o mare provocare.

Ce a făcut Russell Crowe pentru a intra în pielea lui Maximus

Nu este primul rol pentru care Crowe „a jonglat” cu greutatea sa corporală. Pentru LA Confidential (1997), thriller-ul în care a jucat rolul unui polițist, actorul a trebuit să fie cât mai slab.

Aspectul său „slim” a trebuit însă să fie abandonat, pentru a juca rolul fostului director din industria tutunului Jeffrey Wigand, în filmul „The Insider” (1999).

S-a îngrășat aproape 30 kilograme pentru a-l juca pe Wigand, dar a trebuit să slăbească rapid, pentru a intra în pielea gladiatorului Maximus, un an mai târziu.

Într-un fel, Maximus a fost un „Superman” pentru romani. Și Russell Crowe a dovedit abilități de super-om.

A trecut la dietă strictă și un antrenament nemaiîntâlnit. Dieta lui Crowe a fost formată din 6-8 mese de proteină slabă, carbohidrați complecși, grăsimi sănătoase, în fiecare zi, pentru a-și menține metabolismul la capacitate maximă.

Potrivit Men’s Journal, Crowe a mâncat fructe și legume bogate în fibre, pentru a-și controla apetitul și „a țintit spre un gram de proteină pentru fiecare 0,453 grame (1 pound) din greutatea lui corporală, pentru a maximiza masa musculară”.

Sursa foto: YouTube

Cum s-a antrenat Russell Crowe pentru Gladiatorul

Crowe a folosit gantere, pentru a-și lucra mușchii și a învățat să folosească o sabie, deoarece aceasta era cea mai mare putere a personajului său. A făcut toate acestea în tihna fermei sale din Australia.

Chiar dacă a reușit să fie un gladiator credibil, asta nu înseamnă că rolul nu a venit cu un cost.

Crowe a suferit numeroase accidente la filmări: oase rupte, copci pe față, și-a pierdut simțul în degetul arătător de la mâna dreaptă, după ce i-a fost tăiat de sabie.

„Am suferit multe răni la Gladiator”, a povestit Crowe, potritiv thethings.com.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși