Prima pagină » Cultură » Grigore Leșe, acuzat de „OPORTUNISM”, după declarațiile privind melodia „Așa-i românul” / Nicolae Furdui Iancu: „Vrea să epateze și uneori reușește”

Grigore Leșe, acuzat de „OPORTUNISM”, după declarațiile privind melodia „Așa-i românul” / Nicolae Furdui Iancu: „Vrea să epateze și uneori reușește”

Grigore Leșe, acuzat de „OPORTUNISM”, după declarațiile privind melodia „Așa-i românul” / Nicolae Furdui Iancu: „Vrea să epateze și uneori reușește”
Nicolae Furdui Iancu și Grigore Leșe / Colaj foto

Cutremur în muzica populară românească, după ce artistul Grigore Leşe a declarat că melodia „Aşa-i românul”, cântată cu precădere la manifestările de 1 Decembrie, provine, de fapt, din folclorul maghiar. El este criticat în termen foarte duri de colegii de breaslă.

Nicolae Furdui Iancu îi dă replica lui Grigore Leșe, în scandalul momentului din muzica populară din România. Cântărețul de muzică populară din Ardeal îl întreabă pe Grigore Leșe dacă „s-a consultat și cu părintele melodiilor iubirii de țară, preotul Doru Gheaja, cel care a cântat prima dată «Așa-i românul»”.

„Nu vreau să comentez declarațiile atotștiutorului Grigore Leșe pentru că sunt obișnuit cu ele. Vrea să epateze și uneori reușește… că tot vorbește el despre oportunism. Declarația lui Leșe nu e decât o încercare de dezbinare a românilor de Ziua Națională și vreau să-i transmit că o să cânt această melodie în continuare împreună cu maghiarii”, a afirmat Furdui Iancu, pentru Libertatea.

Veta Biriș: „Nu am nevoie de sfaturile lui”

Furdui Iancu nu este singurul rapsod din țară indignat de afirmațiile lui Leșe. Veta Biriș susține, la rândul ei, că „nici măcar maramureșenii lui nu-l acceptă”.

„Nu vreau să cânt ca Grigore Leșe așa cum nu am nevoie nici de sfaturile lui. (…) Leșe spune că trebuie să cântăm doar hore, nu și doine. Dar îi spun că avem și jiana și învârtita…. Leșe poate să gândească cum vrea el. Nu merită să comentez nimic din ce spune. Nici măcar maramureșenii lui nu-l acceptă”, a declarat pentru Libertatea Veta Biriș.

Grigore Leşe: Melodia „Aşa-i românul” e ungurească

Artistul Grigore Leşe susţine că melodia „Aşa-i românul”, cântată cu precădere la manifestările de 1 Decembrie, provine, de fapt, din folclorul maghiar.

„Este un marş. Ca şi cum ar spune bulgarii: «Noi suntem bulgari», iar ungurii – «Noi suntem unguri». Sau «Aşa-i românul». Eu, până una-alta, sunt muzician. Eu ştiu bobiţele, am făcut asta în şcoală, în academie. Dacă o melodie sare la cvintă, e folclor maghiar. Dar ei (interpreţii români – n.r.) cântă «Aşa-i românul» ca şi cum ar fi melodie românească, dar e ungurească. Ei nu ştiu, pentru că n-au ştiinţă. Ei sunt oportunişti. Şi încă ceva. «Mă rog fierbinte», spune textul, «pentru a mea ţară şi pentru tine scump poporul meu!». Nu! «Mă rog fierbinte pentru a mea ţară şi pentru tine scump pologul meu», adică pământ. Dar popor sună mai pompos, mai triumfal”, a spus Grigore Leşe la Prima TV, conform News.ro.

Grigore Leşe a criticat şi falsul patriotism, manifestat în special de Ziua Naţională. ”Vine de 1 Decembrie îmbrăcat în haine ţărăneşti. Bun, te-ai îmbrăcat. Şi-l întreb: ”Ale cui sunt hainele?”. ”Le-am împrumutat pentru 1 Decembrie, că aşa ne-au spus de la primărie”, a afirmat Grigore Leşe, în emisiunea Insider politic, difuzată la Prima TV.

Vă recomandăm să citiți și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Scenariul care îl sperie pe J.D. Vance: armele nucleare ale Franței și Marii Britanii, controlate de politicieni islamiști „în 15 ani”
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Iată cum lumina naturală poate să ajute diabeticii!