Prima pagină » Diverse » Showbiz » Crina Mardare, despre CENZURA COMUNISTĂ. ”Mai ales la Televiziunea Română”

Crina Mardare, despre CENZURA COMUNISTĂ. ”Mai ales la Televiziunea Română”

Crina Mardare, despre CENZURA COMUNISTĂ. ”Mai ales la Televiziunea Română”
Crina Mardare, despre cenzura comunistă.

Crina Mardare a făcut dezvăluiri despre cenzura din epoca comunistă. ”Mai ales la Televiziunea Română”, a spus artista.

Crina Mardare este un nume foarte cunoscut pe scena muzicală din România. A fost vocalistă în grupul Sfinx dar și în alte formații, este creatoarea unei școli de muzică, iar în prezent este antrenor de voce la emisiunea ”Te cunosc de undeva”, de la postul de televiziune Antena 1.

Crina Mardare a povestit despre dificultățile de care s-a lovit înainte de 1989, din cauza cenzurii comuniste, mai ales când venea vorba despre aparițiile la Televiziunea Națională.

Crina Mardare, despre cenzura comunistă. ”Trebuia să cântăm fără să avem cercei în urechi, să avem doar rochii care să ne acopere genunchii și nu aveam voie să dansăm”

”Da. De multe ori. Mai ales la Televiziuna Română. Acolo trebuia să cântăm fără să avem cercei în urechi, să avem doar rochii care să ne acopere genunchii și nu aveam voie să dansăm. Țin minte că în ‘84 am fost scoase de la un concert de la Sala Palatului, unde trebuia să cântăm piesele lui Adrian Enescu. Asta pentru că muzica noastră avea o cu totul altă sonoritate, erau începuturile muzicii electronice, iar Adrian folosise synthesizere și tobe electronice”, a declarat Crina Mardare pentru revista Unica.


Despre lipsurile din timpul concertelor din acea vreme, artista a declarat:

”A fost o perioada înainte de ’89, făceam parte din trupa Stereo, și alături de trupele Roșu și Negru, Semnal M, făceam turnee prin țară. Îmi amintesc că o data, la Petroșani, am rămas fără curent. Am continuat concertul pentru că minerii și-au scos lămpile, chitaristii au trecut la chitările acustice iar noi am cântat fără microfoane. Și în acest fel am reușit să susținem tot concertul. Amintindu-mi acum, a fost un concert chiar foarte tare. Am cântat așa chiar și atunci când s-a aprins lumina”.

Recomandarea video

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
De ce nu este bine să ne încălzim cu aragazul?