Dan Dungaciu acuză PSD și UDMR că blochează alegerile anticipate din teama de a înfrunta AUR la urne
Dan Dungaciu a lansat un atac dur la adresa liderilor PSD și UDMR, pe care îi acuză că fug de alegerile anticipate. În opinia sa, organizarea unui nou scrutin este singura cale de a debloca țara și de a pune capăt „cordonului sanitar” creat artificial în jurul partidului AUR. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.
PSD, UDMR și Nicușor Dan nu vor anticipate
Invitat la Marius Tucă Show, Dan Dungaciu a acuzat partidele PSD și UDMR că nu vor alegeri anticipate. Acesta a susținut că motivul invocat de Sorin Grindeanu și Kelemen Hunor este că nu avem legislație care să permită organizarea anticipatelor, deși unii experți CCR au susținut clar că se poate.
„Când am vorbit despre anticipate, nimeni nu vorbea despre anticipate. Astăzi, toată lumea vrea anticipate. Liderii PSD, UDMR și Nicușor Dan ne spun că nu se pot face anticipate, că legislația nu permite… Au ieșit oameni de la Curtea Constituțională și au zis foarte clar că se poate rezolva. Dacă există voință politică, se poate rezolva repede. Dacă vrem să nu mai fie guvernul Bolojan, hai să facem anticipate. Alegerile anticipate sunt importante ca să redai sănătate acestei țări. Ei n-au nicio soluție decât că nu vor anticipatele. Ei îl așteaptă pe Godot…”, a menționat sociologul.
Fostul membru CSM, Toni Neacșu, a explicat la Marius Tucă Show că deși nu există o procedură separată pentru alegeri anticipate, acestea se pot face cu ajutorul legii electorale.
Care e miza lui Nicușor Dan?
Sociologul a afirmat că Nicușor Dan vrea să perpetueze tensiunea politică. Dungaciu îl acuză pe președinte de crearea unei false imagini a partidului AUR. Acesta a susținut că președintele vrea un adversar politic slab pentru un al doilea mandat, așa că a conturat imaginea de „cei răi” în membrii AUR.
„Miza lui Nicușor Dan este să țină această tensiune. Noi suntem cei răi… Pentru ca de la cei răi să apară un candidat în turul doi care să fie foarte ușor de învins de Nicușor Dan. Dacă un candidat este rău, nu mai poate să crească în voturi.”, a afirmat Dungaciu.
„Campania electorală va face ca și cordonul sanitar în România să nu mai fie funcțional”
Geopoliticianul a susținut că alegerile anticipate redau libertatea țării. În cadrul alegerilor anticipate, a afirmat acesta, AUR poate dovedi că nu este un partid pro-rus, anti-european sau extremist. Sociologul a precizat că o campanie electorală va face ca „acel cordon sanitar creat împotriva AUR” să nu mai fie funcțional.
„Hai să redăm libertatea acestei țări. În anticipate se va vedea foarte clar și pentru cei care nu sunt convinși ,că AUR nu este niciun partid extremist, pro-rus, că nu este anti-european, că nu este anti-american… Pentru că va fi campanie, vom pune programele pe masă, vom discuta față în față. Inclusiv televiziunile de mainstream vor fi obligate să ne dea și nou un pic mai mult spațiu decât 2-3 minute pe săptămână. Campania electorală va face ca și cordonul sanitar în România să nu mai fie funcțional.”, a explicat profesorul.
Varianta alegerilor anticipate este pe masa mai multor partide politice, inclusiv PNL și AUR. Ilie Bolojan a menționat că dacă nu se ajunge la nicio soluție, alegerile anticipate trebuie să fie luate în serios în calculul politic.