Prima pagină » Economic » Business » Analiză: Numărul firmelor nou înființate în 2021 a crescut cu peste 73% în raport cu aceeași perioadă din 2020

Analiză: Numărul firmelor nou înființate în 2021 a crescut cu peste 73% în raport cu aceeași perioadă din 2020

Analiză: Numărul firmelor nou înființate în 2021 a crescut cu peste 73% în raport cu aceeași perioadă din 2020

În primele patru luni ale anului 2021, au fost înființate 39.890 de firme în comparație cu 22.976 în primele patru luni din 2020, în creștere cu 73,6%, arată o analiză realizată de platforma Termene.ro. Este un semnal de „restart” al economiei, iar autoritățile ar trebui să asigure antreprenorilor și companiilor un mediu sănătos pentru a dezvolta afaceri predictibile, cu decizii de business luate pe baza informațiilor certe.

Numărul de companii nou-create în România a crescut cu 73,6% în anul 2021, tendință care arată un semnal de încredere pentru evoluţia economică la un an de la debutul pandemiei Covid-19. Lunile februarie, martie și aprilie au adus un nivel lunar al numărului de firme lansate pe piața locală superior mediei lunare din anul 2019 și de la începutul anului 2020, potrivit unei analize Termene.ro realizată pe baza datelor Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).

Semnalele de relansare economică au determinat creșterea apetitului antreprenorial

Printre explicațiile care stau la baza creșterii „apetitului” antreprenorial în România se numără tendința generală de revenire economică, ridicarea restricțiilor, procedurile simplificate în privința eliminării capitalului social minim și efectul de recul creat de  prăbuşirea numărului de firme nou-create odată cu intrarea ţării în starea de urgenţă în martie 2020. Cel mai probabil, antreprenorii au amânat luarea unei decizii cu privire la inițiativele de afaceri până la un semnal clar privind relansarea economiei.

Termene.ro: 2021 este anul de restart pentru afaceri și societate

2021 reprezintă anul de restart pentru afaceri și societate, context în care investitorii și antreprenorii au nevoie, mai mult ca oricând, de un mediu sănătos pentru a dezvolta afaceri predictibile, cu decizii de business luate pe baza informațiilor certe. Este formidabil că vedem din nou cifrele statistice raportate înainte de pandemia Covid-19 cu privire la înfiinţarea firmelor noi. Teama de a face business a fost înlocuită cu inițiativă și curaj în afaceri”, a declarat Adrian Dragomir, fondator Termene.ro și consultant de business.

Construcții, comerț, transporturi, consultanță și HoReCa, principalele domenii ale afacerilor nou înființate

În luna aprilie 2021, au fost înființate 9.903 de firme, un nivel superior mediei lunare înregistrate în anul 2020 și peste nivelul lunar înregistrat în anul 2019. Spre comparație, în aprilie 2020 au fost create 1.984 de firme. Principalele cinci domenii de activitate ale firmelor create în aprilie 2021, la un an de la momentul declanșării pandemiei, sunt construcțiile, comerțul, transporturile rutiere de mărfuri, consultanță pentru afaceri și management și HoReCa, potrivit financialintelligence.ro.

Din totalul de firme active în România, în perioada ianuarie – aprilie au intrat în insolvență 1.927 de societăți, mai mult cu 29% față de 1.493 în aceeași perioadă a anului trecut. La un an de la debutul pandemiei, domeniile de activitate cu cele mai multe firme intrate în insolvență sunt construcțiile, transporturile, comerțul, HoReCa și fabricarea articolelor de îmbrăcăminte.

Recomandarea video

Mediafax
Președintele Donald Trump ar putea veni la București. El va fi invitat la un summit NATO
Digi24
Un actor este implicat în gruparea acuzată că exploata sexual tinere într-un club de striptease din Capitală (surse)
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan a făcut o vizită neanunțată la Consulatul României la Bruxelles. Ce scop a avut premierul
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Raportul toxicologic al lui Mario Berinde din Cenei e public. Ce au descoperit medicii legiști la analize. Detalii de ultimă oră din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Miopia este în creștere, iar un obicei comun ar putea fi de vină