Prima pagină » Știri externe » Donald Trump a votat anticipat în cadrul alegerilor prezidențiale din SUA

Donald Trump a votat anticipat în cadrul alegerilor prezidențiale din SUA

Donald Trump a votat anticipat în cadrul alegerilor prezidențiale din SUA

Actualul președinte al Statelor Unite, Donald Trump, a votat anticipat sâmbătă, cu zece zile înaintea scrutinului prezidențial în cadrul căruia candidează pentru un al doilea mandat.

Liderul de la Casa Albă a votat într-o secție din West Palm Beach, Florida, și a declarat că a pus ștampila pe „un tip pe nume Trump”, după cum informează site-ul agenției de presă Agerpres.

Trump a votat la o bibliotecă transformată în secție de votare pentru a-și exercita dreptul în mod anticipat, așa cum au făcut peste 55 de milioane de americani până acum.

Numărul ridicat de americani care au votat anticipat în cadrul alegerilor prezidențiale de anul acesta este o urmare a temerilor provocate de pandemia de COVID-19.

Donald Trump a purtat mască în momentul în care a votat.

„Este un vot extrem de sigur, cu mult mai sigur decât atunci când vă trimiteţi buletinul de vot prin poştă. Totul este perfect, în manieră foarte strictă, cu respectarea regulilor”, a declarat Donald Trump, făcând referire la votul prin corespondență, despre care a declarat în repetate rânduri, fără probe, că ar fi expus fraudelor.

Donald Trump urmează să mai aibă trei mitinguri electorale în Carolina de Nord, Ohio și Wisconsin.

Vicepreședintele Statelor Unite, Mike Pence, a votat și el anticipat, vineri, la Indianapolis.

Biden continuă să îl conducă pe Trump în sondaje

Candidatul Partidului Democrat pentru postul de președinte al Statelor Unite ale Americii, Joe Biden, menține un avans de 10-12% față de contracandidatul său republican, actualul lider de la Casa Albă, Doald Trump, în preferințele alegătorilor, potrivit celor mai recente sondaje de opinie.

Astfel, potrivit unui sondaj prezentat de ABC News și The Washington Post, tandemul Joe Biden/Kamala Harris se bucură de 55% din intențiile de vot în acest moment, în timp ce Donald Trump și Mike Pence ar urma să obțină aproximativ 43% din voturile americanilor.

Cu toate acestea, CNN precizează că Donald Trump încă are șanse deloc neglijabile de a câștiga alegerile prezidențiale din Statele Unite, scrutin care va avea loc pe 3 noiembrie.

O victorie a lui Trump este posibilă în contextul în care acesta mizează pe câștigarea votului în statele care încă sunt indecise din punct de vedere electoral.

Potrivit unui sondaj Reuters/Ipsos publicat la începutul acestei luni, Biden a câștigat procente în sondaje după ce Trump a anunțat că a fost diagnosticat cu COVID-19.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avarie în Capitală: Mii de bucureșteni, fără apă și căldură. Când se va relua livrarea agentului termic
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Ramona Olaru, ATAC virulent la Alex Bodi după ce a făcut destăinuiri despre trecutul ei! Vedeta Antenei 1 pune tunurile pe el: 'Ne vedem la București și...
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
„De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei
Mediafax
Doi copii din Vaslui, găsiți morți după ce s-au înecat în acumularea Tăcuta
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Ce interdicție a avut Mirabela Grădinaru în prima lună de președinție a lui Nicușor Dan. Fiica celor doi a pătimit cel mai mult
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Care tren traversează 3 țări și 8 fusuri orare în 7 zile?