Prima pagină » Știri externe » Impas în Germania. Țara se îndreaptă spre alegeri anticipate, după ce negocierile pentru formarea Guvernului au eșuat

Impas în Germania. Țara se îndreaptă spre alegeri anticipate, după ce negocierile pentru formarea Guvernului au eșuat

Impas în Germania. Țara se îndreaptă spre alegeri anticipate, după ce negocierile pentru formarea Guvernului au eșuat
Detalii pe Gândul.

Christian Lindner, șeful democraților liberi, a declarat că discuțiile au eșuat din cauza imposibilității de a se pune de acord asupra unei viziuni comune pentru modernizarea Germaniei.

„Este mai bine să nu guvernăm, decât să guvernăm prost”, a adăugat Linder.

Postul France 24 relatează că eșecul negocierilor ar putea chiar duce la încheierea carierei cancelarului Angela Merkel.

În condițiile în care Partidul Social-Democrat (SDP) a respins propunerile privind o nouă coaliție cu Merkel, iar cancelarul s-a declarat împotriva formării unui guvern minoritar, este posibil ca germanii să fie din nou chemați la urne.

Un sondaj de opinie realizat online de cotidianul Die Welt a relevat că 61,4% din respondenți au fost de părere că eșecul negocierilor ar însemna finalul carierei de cancelar pentru Merkel.

În urma rezultatului slab înregistrat la alegerile legislative din septembrie, Uniunea Creștin-Democrată (CDU), partidul cancelarului Angela Merkel, a trebuit să inițieze negocieri pentru formarea unui guvern de coaliție cu două formațiuni mai mici, Partidul Democraților Liberi și Alianța ’90/Partidul Verzilor (B90/G, centru-stânga).

Discuțiile tripartite s-au blocat pe teme precum imigrația și politicile în privința mediului.

În cazul unui nou scrutin electoral există riscul ca formațiunea extremistă Alternativă pentru Germania (AfD, extremă-dreapta) să-și consolideze poziția în Parlamentul federal.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși