Prima pagină » Sănătate » Este unul dintre cele mai consumate alimente, însă face foarte mult rău creierului nostru: Nivelul de concentrare scade dramatic

Este unul dintre cele mai consumate alimente, însă face foarte mult rău creierului nostru: Nivelul de concentrare scade dramatic

Este unul dintre cele mai consumate alimente, însă face foarte mult rău creierului nostru: Nivelul de concentrare scade dramatic
Detalii în articol

Studiile precedente au explorat impactul pozitiv pe care consumul de zahăr îl poate avea asupra creierului, în special în ceea ce privește îmbunătățirea memoriei. 

Cu toate acestea, consumul altor zaharuri, cum ar fi fructoza și sucroza, poate avea efectul advers. 

Cercetătorii neozeelandezi au evaluat modul în care consumul zaharurilor comune afetează abilitățile a 49 de persoane în ceea ce privește îndeplinirea unor cerințe de natură cognitivă. Astfel, cei care au consumat glucoză și sucroză au avut performanțe mai slabe la testele respective. 

Astfel, cercetătorii au scos la iveală modul în care zahărul afectează funcționarea creierului, conducând la o adevărată problemă medicală, tradusă prin scăderea nivelului atenției și concentrării. 

Recomandarea video

Mediafax
O casă curată și ordonată. Tehnica japoneză de curățenie
Digi24
Ambiții SF în China: potențiali disidenți, preziși cu AI
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții medicului rezident de la Spitalul Floreasca! Bărbatul nu a mai putut fi salvat
Prosport.ro
Fosta noră a lui Ion Țiriac e din nou în centrul atenției. Ileana Lazariuc e definită de lux şi a semnat contractul
Adevarul
Cum a apărut primul partid extremist românesc. Liderul său promova un naționalism radical și deportarea evreilor
Mediafax
Bucureștenii, triștii planetei? Motivul pentru care Capitala e la coada unui top global
Click
Lecțiile scumpe primite de o familie de români care a cumpărat un teren la țară: „Am ajuns acasă convinși că am dat lovitura”
Digi24
Financial Times: Dacă Nicușor Dan eșuează, UE se va confrunta cu cel mai combativ membru eurosceptic de până acum
Cancan.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie
Ce se întâmplă doctore
Cu ce se ocupă Iuliana Luciu la 39 de ani, după ce a renunțat la televiziune. „Nu vreau să fiu doar omul care iubește muzica”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cursă istorică pentru Kimi Antonelli la Monaco! A reușit ceea ce niciun alt pilot din Formula 1 nu a putut
Descopera.ro
Paradoxul găurilor negre, rezolvat! Ce au descoperit astronomii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Descopera.ro
De ce se adună flamingii în număr record în Veneția?