Brazilia, eliminată de la Cupa Mondială! Croația a câștigat în sferturi la loviturile de departajare și merge în semifinale

Publicat: 09 12. 2022, 20:18
Actualizat: 09 12. 2022, 20:39

Croaţia, vicecampioana mondială, a învins Brazilia, 4-2 la loviturile de departajare, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale 2022 Qatar.

În meciul de pe Education City Stadium din Doha, scorul a fost 1-1 după prelungiri.

În semifinalele Cupei Mondiale 2022, Croaţia va juca împotriva învingătoarei din meciul dintre Ţările de Jos şi Argentina.

Au marcat Petkovic, minutul 117, respectiv Neymar, minutul 105+1.

• Paqueta i-a pasat în careu lui Neymar, acesta l-a driblat pe portarul Livakovic și a înscris. Vedeta lui PSG a ajuns la 77 de goluri pentru Brazilia și l-a egalat pe Pele, care deținea recordul de cel mai bun marcator al Braziliei. Neymar marcase o „dublă” pentru naționala sa în meciul cu Croaţia din grupe, la CM 2014.

Au jucat echipele:

Croaţia: 1. Dominik Livakovic – 22. Josip Juranovic, 6. Dejan Lovren, 20. Josko Gvardiol, 19. Borna Sosa (17. Ante Budimir, 110) – 10. Luka Modric (căpitan), 11. Marcelo Brozovic (18. Mislav Orsic, 114), 8. Mateo Kovacic (7. Lovro Majer, 106) – 15. Mario Pasalic (13. Nikola Vlasic, 72), 9. Andrej Kramaric (16. Bruno Petkovic, 72), 4. Ivan Perisic. Selecţioner: Zlatko Dalic.

Rezerve : 12. Ivo Grbic, 23. Ivica Ivusic – 2. Josip Stanisic, 3. Borna Barisic, 5. Martin Erlic, 14. Marko Livaja, 21. Domagoj Vida, 24. Josip Sutalo, 25. Luka Sucic, 26. Kristijan Jakic.

Brazilia: 1. Alisson Becker – 14. Eder Militao (6. Alex Sandro, 106), 4. Marquinhos, 3. Thiago Silva (căpitan), 2. Danilo – 5. Casemiro, 7. Lucas Paqueta (8. Fred, 106) – 11. Raphinha (19. Antony, 56), 10. Neymar, 20. Vinicius Junior (21. Rodrygo, 64) – 9. Richarlison (25. Pedro, 84). Selecţioner: Tite.

Rezerve : 12. Weverton, 23. Ederson – 13. Daniel Alves, 15. Fabinho, 17. Bruno Guimaraes, 22. Everton Ribeiro, 24. Bremer, 26. Gabriel Martinelli.

Cartonaşe galbene: Brozovic 31, Petkovic 117 / Danilo 25, Casemiro 68, Marquinhos 77

Arbitru: Michael Oliver – Stuart Burt, Gary Beswick (toţi din Anglia) – Mustapha Ghorbal (Algeria)

Ce s-a întâmplat la loviturile de departajare:

• Croaţia – Brazilia 4-2. Ratare Brazilia. Marquinhos dă în bară.
  • Croaţia – Brazilia 4-2. Gol Croaţia. Orsic transformă.
  • Croaţia – Brazilia 3-2. Gol Brazilia. Pedro marchează cu emoţii.
  • Croaţia – Brazilia 3-1. Gol Croaţia. Modric, gol fără probleme.
  • Croaţia – Brazilia 2-1. Gol Brazilia. Casemiro punctează.
  • Croaţia – Brazilia 2-0. Gol Croaţia. Majer înscrie.
  • Croaţia – Brazilia 1-0. Ratare Brazilia. Livakovic apără șutul lui Rodrygo.
  • Croaţia – Brazilia 1-0. Gol Croaţia. Vlasic transformă prima lovitură de la punctul de la 11 metri.