CĂTĂLINA PONOR – AUR LA BÂRNĂ, LARISA IORDACHE – ARGINT, la Campionatul European de Gimnastică

Publicat: 13 05. 2012, 17:52
Actualizat: 14 02. 2016, 03:30

Gimnasta Cătălina Ponor a câștigat duminică medalia de aur, iar Larisa Iordache pe cea de argint, în finală la bârnă, la Campionatele Europene de la Bruxelles.

Larisa Iordache a deschis finala, fiind notată cu 15.133, cu care a ocupat locul doi. Cătălina Ponor, intens aplaudată de public, a intrat ultima în finală, exercițiul ei fiind notat cu 15.200, performanță care i-a adus medalia de aur.

Pe podium s-a mai aflat Hannah Whelan (14.333).

Finala de la sărituri, tot duminică, a fost câștigată de Sandra Izbașa (14.883), iar cea de la paralele de rusoaica Victoria Komova (15.666).

Până în prezent, România a cucerit 10 medalii europene la Bruxelles, după cum urmează: Senioare-aur pe echipe, aur la sărituri (Sandra Izbașa), aur la bârnă (Cătălina Ponor), argint la bârnă (Larisa Iordache); Junioare – argint la sărituri (Alina Stănilă), bârnă (Andreea Munteanu), sol (Silvia Zarzu), bronz pe echipe, la individual-compus și sol (Andreea Munteanu).

În ultima finală de duminică, România le va avea reprezentante tot pe Cătălina Ponor și Larisa Iordache, la sol.