CFR Cluj a câștigat derby-ul cu FCSB, 1-0, și a egalat liderul Farul în Superliga

Publicat: 15 12. 2022, 22:05
Actualizat: 15 12. 2022, 22:10

FCSB și CFR Cluj au jucat într-o restanță din etapa a noua a Superligii.

Derby-ul s-a jucat pe Arena Națională și a fost arbitrat de Istvan Kovacs. Asistenți au fost Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, iar arbitrul VAR a fost Radu Petrescu.

Cartonaşe galbene: Burcă ’26, Petrila ’72, Scuffet ‘90+6

Care au fost echipele în derby-ul din Superliga:

FCSB: A. Vlad – Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic – Oaidă, Șut, Edjouma – Cordea, Omrani, Oct. Popescu
Rezerve: Ducan – Haruț, Coman, Miculescu, I. Cristea, Nikolov, Pantea, Bouhenna, Radaslavescu
ANTRENOR: Mihai Pintilii

CFR CLUJ: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora – Bordeianu, Boateng, Deac – Yeboah, Janga, Petrila
Rezerve: Sava – Braun, Hoban, Itu, Cvek, Roger, Bîrligea, Gîdea, Malele
ANTRENOR: Dan Petrescu

Golul a fost marcat în minutul 69 după ce Yuri a lovit mingea cu capul, iar Andrei Vlad a respins până la Janga, care a înscris fără probleme.

Clasament SuperLiga: 1. Farul Constanța 44p, 2. CFR Cluj 44p, 3. Rapid București 37p, 4. FCSB 35p, 5. Universitatea Craiova 35p, 6. Hermannstadt 30p.

„O repriză echilibrată în prima repriză. În partea a doua, CFR-ul a împins jocul. Toate ocaziile le-au avut din faze fize. Sunt ocaziile lui Burcă şi Yuri, dar Vlad a făcut un meci foarte bun. FCSB a avut o reacţie bună. Coman a ratat ocazie bună, şi Edjouma la fel. Cred că putea să evite adversarul. FCSB a suferit enorm la ultima pasă. Este o echipă solidă, pragmatică, scoate maximul la faze fixe”, a spus Ilie Dumitrescu, fost mare internațional.