FCSB, victorie la limită în Slovacia contra celor de la Dunajska Streda! Echipa lui Nicolae Dică, cu un picior în playoff-ul Conference League

Publicat: 03 08. 2022, 23:44
Actualizat: 03 08. 2022, 23:45

FCSB a reușit să învingă în prima manșă a turului 3 preliminar al Conference League, miercuri seară, scor 1-0, contra celor de la Dunajska Streda.

Unicul gol al partidei a fost marcat de estonianul Tamm în minutul 67.

La pauză, Florinel Coman a fost schimbat, iar banderola a ajuns pe brațul lui Tavi Popescu. Căpitanul a obținut în minutul 66 o lovitură liberă și un cartonaș roșu. Din acea lovitură, Tamm a deschis scorul printr-un voleu perfect și a stabilit scorul final 1-0.

Returul partidei dintre FCSB şi Dunajska Streda se va disputa joi, 11 august, la Bucureşti, pe Arena Națională.

Cum au arătat cele două distribuții tactice

Dunajska Streda: Veszelinov – Blackman, Risvanis, Kruzliak, Ciganiks – Dimun, Kacer – Veselovsky (Kalmar 86’), Balogh (Moumou 75’), Szantho (Brunetti 68’) – Krstovic (Nicolaescu 86’). Antrenor: Adrian Gula

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Edjouma (Şut 75’) – Miculescu (Lixandru 78’), Oct. Popescu, Fl. Coman (Oaidă 46’) – B. Rusu (I. Stoica 64’). Antrenor: Nicolae Dică

Arbitru: Rade Obrenovic; arbitri asistenţi: Jure Praprotnik, Grega Kordez; al patrulea oficial: Asmir Sagrkovic (toţi din Slovenia)
Cartonaşe galbene: Dawa (2), Risvanis (22), Kruzliak (56), Radunovic (56), Edjouma (61), Tamm (73).
Cartonaş roşu: Kruzliak (68).

FCSB, în cazul care va elimina echipa slovacă DAC 1904 Dunajska Streda, va va juca în play-off cu Viking Stavanger (Norvegia) sau Sligo Rovers FC (Irlanda). Bucureştenii ar juca acasă primul meci (18 august), iar calificarea s-ar decide în deplasare (25 august).

Ce a făcut Mircea Lucescu aseară?

Dinamo Kiev, antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, a învins miercuri seara, scor 1-0 (1-0), pe Sturm Graz, din Austria, în prima manşă a turului al treilea de calificare în Liga Campionilor.

În meciul disputat la Lodz, în Polonia, Karavaev a marcat unicul gol, în minutul 28.

Care sunt partidele de azi din Conference League?

• Șahtior Soligorsk – CFR Cluj, joi, 20:00
  • Zorya Luhansk – Universitatea Craiova, joi, 20:30, Digi Sport 1 și Prima Sport 1
  • Sepsi Sf. Gheorghe – Djugardens, joi, 21:00, Pro Arena