Franţa, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022 Qatar! Mbappe, omul meciului cu Polonia

Publicat: 04 12. 2022, 20:15

Franţa, campioana mondială en titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022 din Qatar. A învins Polonia, scor 3-1, pe Al Thumama Stadium din Doha.

Olivier Giroud (44) şi Kylian Mbappe (74, 90+1) au marcat pentru echipa lui Didier Deschamps, iar pentru polonezi a punctat Robert Lewandowski (90+9 – penalty).

Kylian Mbappe a fost cel mai bun om al meciului, reușind o „dublă” şi o pasă de gol.

Mbappe poate deveni golgheter al CM 2022, având cinci goluri. Starul lui PSG e primul din istoria Cupei Mondiale care marchează nouă goluri până la împlinirea vârstei de 24 de ani.

Franţa este neînvinsă de opt meciuri în faţa Poloniei (4 victorii, 4 egaluri), ultima înfrângere datând din 1982, 0-4, într-un amical.

Polonia a ajuns pentru prima oară din 1986 în optimile de finală ale Cupei Mondiale.

• De asemenea, portarul Lloris a egalat recordul de selecţii în echipa Franţei, deţinut de Lilian Thuram, 142 de meciuri.

Franţa va juca în sferturile de finală contra învingătoarei dintre Anglia şi Senegal (duminică, Al Bayt Stadium – Al Khor, 21:00), la data de 10 decembrie (Al Bayt Stadium – Al Khor, 21:00).

Au evoluate echipele:

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) – 5. Jules Kounde (3. Axel Disasi, 90+2), 4. Raphael Varane, 18. Dayot Upamecano, 22. Theo Hernandez – 8. Aurelien Tchouameni (13. Youssouf Fofana, 66), 14. Adrien Rabiot – 11. Ousmane Dembele (20. Kingsley Coman, 76), 7. Antoine Griezmann, 10. Kylian Mbappe – 9. Olivier Giroud (26. Marcus Thuram, 76). Selecţioner: Didier Deschamps.

Rezerve: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola – 2. Benjamin Pavard, 6. Matteo Guendouzi, 12. Randal Kolo Muani, 15. Jordan Veretout, 17. William Saliba, 24. Ibrahima Konate, 25. Eduardo Camavinga.

Polonia: 1. Wojciech Szczesny – 2. Matthew Cash, 15. Kamil Glik, 14. Jakub Kiwior (5. Jan Bednarek, 86), 18. Bartosz Bereszynski – 10. Grzegorz Krychowiak (6. Krystian Bielik, 71) – 24. Przemyslaw Frankowski (11. Kamil Grosicki, 87), 20. Piotr Zielinski, 19. Sebastian Szymanski (7. Arkadiusz Milik, 64), 13. Jakub Kaminski (21. Nicola Zalewski, 71) – 9. Robert Lewandowski (căpitan). Selecţioner: Czeslaw Michniewicz.

Rezerve: 12. Lukasz Skorupski, 22. Kamil Grabara – 3. Artur Jedrzejczyk, 4. Mateusz Wieteska, 8. Damian Szymanski, 16. Karol Swiderski, 17. Szymon Zurkowski, 23. Krzysztof Piatek, 25. Robert Gumny, 26. Michal Skoras.