Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au pierdut finala turneului de la Cincinnati

Publicat: 22 08. 2016, 06:59

Partida a durat o oră și 53 de minute. Primul set s-a doveditat a fi extrem de echilibrat, niciuna dintre perechi nefăcând nicio greșeală la serviciu, astfel că s-a ajuns la tie-break. Acolo, Dodig și Melo s-au impus, scor 7-5.

Și actul secund s-a dovedit a fi la fel de echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap până la scorul 6-6, când s-a ajuns din nou la tie-break. Acolo, de această dată, Tecău și Rojer au fost mai concentrați și au reușit să egaleze situația la seturi, după ce și-au trecut în cont actul doi, scor 7-6(5).

În final, cuplul Ivan Dodig/Marcelo Melo s-a impus 10-6, în super tie-break și a cucerit trofeul la Cincinnati. Pentru accederea în finala turneului, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer vor primi 600 de puncte în clasamentul de dublu și un cec în valoare de 126.550 de dolari.

Horia Tecău a câștigat turneul de la Cincinnati în 2012, alături de suedezul Robert Lindstedt. Anul trecut, Tecău și Rojer au ajuns până în sferturile de finală la turneul american.