Irina Begu, victorie importantă în fața unei jucătoare de top! Set la zero cu Jelena Ostapenko

Publicat: 05 01. 2023, 09:27
Sursa foto: Profimedia

Jucătoarea română Irina Begu, locul 34 WTA, acces în sferturile de finală ale turneului Adelaide International 1, de categorie WTA 500.

Sportiva noastră a trecut în optimi de favorita 7, letona Jelena Ostapenko (18 WTA). Irina Begu s-a impus cu scorul de 6-3, 6-0, într-o oră şi 13 minute.

În faza următoare, românca o va întâlni pe rusoaica Veronika Kudermetova, numărul 9 mondial şi cap de serie 4.

La Adelaide joacă joi şi Sorana Cîrstea, locul 45 WTA. Ea o va întâlni în optimi pe favorita principală, jucătoarea din Tunisia Ons Jabeur (2 WTA).

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 20.465 de dolari şi 100 de puncte. Jucătoarele eliminate în optimi primesc câte 11.145 de dolari şi 55 de puncte.

Tenismanul român Filip Cristian Jianu s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Oeiras (Portugalia), dotat cu premii totale de 36.000 de euro, după ce l-a învins pe sârbul Hamad Medjedovic, cu 6-2, 6-3.

Jianu (21 ani, 304 ATP) a obţinut victoria după o oră şi 21 de minute în faţa favoritului numărul patru (19 ani, 255 ATP).

Jianu a reuşit 8 aşi în acest meci, în care nu şi-a pierdut serviciul, salvând cele cinci mingi de break de care a beneficiat adversarul său.

În sferturi, Jianu va primi replica austriacului Maximilian Neuchrist (31 ani, 274 ATP), cap de serie numărul şase. Românul şi-a asigurat un cec de 1.000 de euro şi 9 puncte ATP.