Jandarmii au aplicat sancțiuni după partida AFK Csíkszereda – FC Rapid Bucureşti. Amendă de 30.000 de lei pentru organizatorul meciului

Publicat: 27 07. 2025, 14:46
Actualizat: 27 07. 2025, 14:50
Jandarmii au aplicat sancțiuni după partida AFK Csíkszereda - FC Rapid Bucureşti. Amendă de 30.000 de lei pentru organizatorul meciului

Jandarmii au aplicat sancțiuni după partida AFK Csíkszereda – FC Rapid Bucureşti, scor final 0-2. A fost aplicată o amendă contravențională de 30.000 de lei pentru organizatorul meciului.

Partida AFK Csíkszereda – FC Rapid Bucureşti, scor final 0-2, a avut loc vineri seara, 25 iulie 2025. Meciul din etapa a treia din SuperLigă s-a desfășurat pe Stadionul Municipal. Gruparea de Jandarmi Mobilă „Regele Ferdinand I” Târgu Mureş a aplicat sancțiuni și amenzi, în urma partidei.

Jandarmii au aplicat sancțiuni după partida AFK Csíkszereda – FC Rapid Bucureşti

Jandarmeria a comunicat că au existat o serie de abateri de la legislație, motiv pentru care s-a dispus aplicarea unor amenzi și sancțiuni. În cazul organizatorului meciului AFK Csíkszereda – FC Rapid Bucureşti, jandarmii au aplicat o amendă de 30.000 de lei. Amenda contravențională a fost aplicată pentru nerespectarea obligaţiei de a interzice consumul de băuturi alcoolice în arena sportivă, potrivit Legii nr. 4/2008, art. 10 alin. (1) lit. k.

De asemenea, două persoane au primit câte o amendă de 250 de lei pentru consumul de băuturi alcoolice în incinta stadionului, conform art. 20 lit. c din Legea nr. 4/2008. Totodată, a fost aplicată și o sancțiune complementară. Și anume, interzicerea accesului celor două persoane, pe o perioadă de 6 luni, la competiții sportive de fotbal.

Pentru proferarea de injurii în spațiul public, o altă persoană a fost amendată cu 200 de lei, conform Legii nr. 61/1991 (republicată).

Aceste măsuri au avut scopul de a asigura ordinea publică și de a proteja participanții, indiferent de echipă, naţionalitate sau afiliere, arată News.ro.

Autorul recomandă:

Victor Pițurcă anticipează plecarea lui Mirel Rădoi de la Universitatea Craiova: „Extrem de grav”

Andrei Stoica, copilot pe un Ferrari 488 Challenge la etapa de viteză în coastă de la Sinaia. „O experiență incredibilă!”

Marian Iancu, devastator la adresa Rapidului și al lui Dan Șucu: „Zice că poate să inventeze roata, apa caldă, levitația și toate alea”

Sursă foto: Shutterstock