Junioara Elena Gabriela Ruse eliminată în semifinale, la Wimbledon

Publicat: 05 07. 2014, 16:27
Actualizat: 29 07. 2014, 20:05

Ruse a fost învinsă în semifinale, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, de sportiva slovacă Kristina Schmiedlova, a opta favorită.
Meciul a durat o oră și 51 de minute.

Elena Gabriela Ruse a concurat la Wimbledon și la dublu junioare, alături de Jacqueline Adina Cristian. Cele două românce au fost eliminate în optimile de finală.

Ruse, în vârstă de 16 ani, a început tenisul la vârsta de patru ani și jumătate la CS Dinamo. Din 2012 este antrenată de o echipă formată din Dan Manciu, Adrian Crucian, Apostu Artemon și Adrian Gavrilă.

În 2013, Ruse a câștigat titlul național la categoria de vârstă sub 16 ani, iar la dublu a devenit campioană națională la sub 18 ani. De asemenea, la categoria de vârstă sub 18 ani, Ruse a obținut locul trei în proba de simplu.

La turneul de Grand Slam de la Roland Garros, Elena Gabriela Ruse a fost eliminată în faza optimilor, în proba de simplu, și în sferturi la dublu.