Marius Copil, după o victorie în trei seturi în calificări la Roland Garros: Este greu să joci împotriva unui puști

Publicat: 22 05. 2017, 19:02

„Este greu să joci împotriva unui puști. Nu știi exact ce va face, publicul îl va sprijini mai mult pe el. Dar eu m-am maturizat. După un set doi în care mi-aș fi dorit să fiu mai agresiv, am reușit să câștig. Mă bucură această victorie”, a afirmat Marius Copil la finalul partidei, la Eurosport.

Jucătorul de tenis Marius Copil, cap de serie numărul 1, a obținut, luni, accederea în turul doi al calificărilor pe tabloul principal al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, desfășurat pe zgură și dotat cu premii în valoare de 16.790.000 de euro.

În runda inaugurală din calificări, Marius Copil (26 de ani) l-a învins, scor 6-0, 4-6, 6-2, pe canadianul Denis Shapovalov (18 ani, 190 ATP), într-o oră și 24 de minute de joc.

În turul următor, Copil îl va înfrunta pe Ilia Ivașka (Belarus, locul 199 ATP).