Mark Webber va părăsi Formula 1

Publicat: 27 06. 2013, 18:34
Actualizat: 01 02. 2019, 19:53

Pilotul australian al echipei Red Bull, Mark Webber, va părăsi Formula 1 la finalul acestui sezon, urmând să se alăture noului program sportiv al companiei germane Porsche, care va include și participarea în tradiționala cursă de 24 de ore de la Le Mans, informează BBC.

„Sunt nerăbdător pentru această nouă provocare după anii petrecuți în Formula 1. Abia aștept să pilotez una dintre cele mai rapide mașini din lume”, a declarat sportivul în vârstă de 36 de ani.

În 12 ani petrecuți în Marele Circ, Webber a câștigat nouă Grand Prix-uri, a terminat de 36 de ori pe podium și a obținut 11 pole-position-uri. El a fost de două ori pe locul 3 în clasamentul piloților Campionatului Mondial de F1.

Kimi Raikkonen (Lotus), Daniel Ricciardo și Jean-Eric Vergne (ambii Toro Rosso) se numără printre piloții care i-ar putea lua locul lui Webber la echipa triplă campioană mondială.