Prima pagină » Sport » Novak Djokovic, descalificat de la US Open după ce a făcut un gest controversat pe teren | VIDEO

Novak Djokovic, descalificat de la US Open după ce a făcut un gest controversat pe teren | VIDEO

Novak Djokovic, cel care era considerat principalul favorit la US Open a fost descalificat duminică seară după ce a făcut un gest controversat. Supărat că meciul nu ieșea așa cum își dorea, tenismenul a scos o minge din buzunar și a lovit-o cu putere. Deși gestul jucătorului de tenis era menit să îl ajute să-și descarce nervii, mingea a lovit o arbitră.  

Locul 1 ATP, sârbul Novak Djokovic a fost descalificat de la US Open, duminică seara, după ce a lovit o arbitră cu mingea. Sârbul a pierdut toate punctele și toți banii acumulați în turneu și în plus a primit o amendă de  20.000 de dolari, după ce a plecat fără să susțină o conferință de presă. Novak Djokovic adunase pentru calificarea în optimi, la actuala ediţie, 180 de puncte şi 250.000 de dolari.

În primul set al meciului disputat împotriva spaniolului Pablo Carreño Busta, supărat pentru că nu-i ieşea jocul, Djokovic liderul ATP a trimis mingea în spatele terenului, iar aceasta a lovit o arbitră de linie.

Sârbul mai făcuse un gest asemănător şi înainte, doar că nu a nimerit pe nimeni, lovind doar panourile cu reclame.

Incidentul s-a produs la scorul de 6-5 pentru spaniol, după ce sârbul abia îşi pierduse serviciul.

După ce a fost lovită, arbitra a căzut, iar Djokovic a venit după ea.

Arbitrul principal, Soeren Friemel, a decis imediat după incident excluderea sârbului din turneu.

Reacția tenismenului: Nu trebuie să meargă la spital pentru asta

„Nu trebuie să meargă la spital pentru asta. O să mă descalifici? E cariera mea, e grand slam, e terenul central”, a fost reacţia tenismenului sârb.

Ulterior tensimenul a postat un mesaj pe rețelele sociale prin care anunță că arbitra se simte bine și și-a cerut scuze pentru comportament.

„Întreaga situație m-a întristat profund. Am verificat starea de sănătate a arbitrei și mulțumesc lui Dumnezeu, se simte bine. Îmi pare foarte rău că i-am provocat un asemenea stres. Atât de neintenționat. Atat de gresit. Nu îi dezvălui numele pentru a-i respecta confidențialitatea. În ceea ce privește descalificarea, trebuie să îmi controlez dezamăgirea și să transform toate acestea într-o lecție pentru creșterea și evoluția mea ca jucător, dar și ca om. Le cer scuze tuturor celor implicați în Campionat pentru comportamentul meu.  Le sunt foarte recunoscător echipei și familiei mele pentru susținere, dar și fanilor care au fost alături de mine. Mulțumesc și îmi pare rău”, este mesajul tenismenului.

De cealaltă parte, antrenorul Darren Cahill a comentat decizia descalificării ca fiind cea corectă.

„Au fost jucători excluși pentru mai puțin”, a comentat Darren Cahill. „Cred că s-a luat decizia corectă”, a adăugat antrenorul australian.

Novak Djokovic era principalul favorit de la US Open.

Novak Đjoković s-a născut în  1987, la Belgrad, și a început să joace tenis încă de la vârsta de 4 ani, debutând ca profesionist la 16 ani. Tenismenul în vârstă de 33 de ani este câștigător în 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019 și 2020 al turneului Australian Open, în 2011, 2014, 2015, 2018 și 2019 al turneului Wimbledon; U.S. Open în 2011, 2015 si 2018 și Roland Garros în 2016. Đjoković este în prezent numărul 1 în ierarhia ATP. Đjoković a câțtigat la Jocurile Olimpice de la Beijing, în 2008 medalia de bronz.

Recomandarea video

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Rafila: Prevenția și depistarea precoce, cheia în lupta împotriva diabetului
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Care este cel mai însorit loc de pe Pământ?