Perechea Tecău/Lindstedt întânește cuplul Melzer/Petzschner în semifinale la Wimbledon

Publicat: 05 07. 2012, 18:03
Actualizat: 03 07. 2013, 23:56

Perechea Jurgen Melzer/Philipp Petzschner (Austria/Germania), cap de serie numărul 10, va fi adversara cuplului Horia Tecău/Robert Lindstedt (România/Suedia) în semifinalele probei de dublu de la Wimbledon, într-o reeditare a finalei din 2010, informează site-ul oficial al competiției.

Melzer și Petzschner au învins, joi, în sferturile de finală, cu scorul de 7-5, 6-2, 3-6, 6-3, după două ore, cuplul Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croația/Brazilia), cap de serie numărul 15.

Perechea Horia Tecău/Robert Lindstedt (România/Suedia), cap de serie numărul 5, a câștigat, tot joi, cu scorul de 6-4, 6-2, 6-4, după o oră și 40 de minute, meciul disputat împotriva cuplului Daniele Bracciali/Julian Knowle (Italia/Austria).

În 2010, Melzer și Petzschner au intrat în posesia trofeului la Wimbledon, după ce au trecut, cu scorul de 6-1, 7-5, 7-5, de cuplul româno-suedez, în ultimul act.

Tecău și Lindstedt au fost finaliști și la precedenta ediție a competiției găzduite de All England Club, când au pierdut în fața americanilor Mike și Bob Bryan.