Polonia, prima echipă calificată în sferturi la Euro. S-a marcat golul turneului. VIDEO

Publicat: 25 06. 2016, 19:03
Actualizat: 04 11. 2016, 03:02

Au marcat: Shaqiri 81′ / Blaszczykowski 39′.

Naționala Poloniei s-a calificat în sferturile de finală la Campionatul European din Franța, scor 1-1, (5-4 după executarea loviturilor de departajare), în meciul cu Elveția. Granit Xhaka a ratat singurul penalty pentru Elveția.

0-1: Grosicki poartă o acțiune, are noroc și rămâne cu mingea la picior, pasează mai departe, Milik are inspirația de a lăsa balonul să treacă, iar Kuba Blaszczykowski finalizează calm, cu dreptul, pe sub Sommer.

1-1: Fundașii polonezi au respins o centrare a lui Ricardo Rodriguez, mingea a ajuns la Shaqiri, iar mijlocașul lui Stoke înscrie ceea ce va rămâne, probabil, golul turneului. Foarfecă de la 16 metri, cu stângul, în plasa laterală.