Rapid, performanță ISTORICĂ în voleiul masculin! Victorie cu Steaua și un trofeu care nu există în palmares

Publicat: 04 03. 2024, 13:58

Rapid Bucureşti a cucerit, pentru prima oară în istorie, Cupa României la volei masculin, după ce a învins-o, duminică seara, pe marea rivală Steaua Bucureşti.

Scorul a fost 3-1 (22-25, 25-22, 25-14, 28-26) în Sala Sporturilor din Mioveni.

Rapid a obţinut victoria după 125 de minute de joc. Cei mai buni de la învingători au fost Amir Ghafour (18 puncte), Christian Fromm (17), Nicolas Marechal (13), Mojarad Aliasghar (10). Mvp-ul partidei a fost Amir Ghafour. Iranianul a fost încă o dată magistral. 18 puncte reușite, dintre care doi ași și un blocaj, 48 % procentaj de eficiență în atac.

De la Steaua s-au remarcat Mircea Peţa (14) şi Lukasz Wiese (13).

În setul 4, giuleștenii au fost în față, cu patru puncte, dar avansul s-a risipit. Au trebuit să salveze două mingi de set pentru a câștiga, în cele din urmă, setul 4, 26-24.

Rapid Bucureşti a obţinut primul trofeu Cupa României din istoria sa, care include, paradoxal, trei Cupe ale Campionilor Europeni (1961, 1963, 1965) şi 11 titluri naționale.

În 2023, trofeul Cupa României a revenit formaţiei SCMU Craiova, care a dispus de campioana Arcada Galaţi, cu 3-1, în finala competiţiei.

Ce s-a întâmplat la feminin?

Echipa de volei feminin CSM Târgovişte a câştigat săptămâna trecută, la Mioveni, Cupa României, după finala Turneului Final 4 cu formaţia Rapid Bucureşti.

Scorul a fost 3-2, pe seturi 25-23, 25-18, 24-26, 29-31, 15.11.

CSM Târgovişte a jucat a treia finală consecutivă a Cupei României, precedentele fiind pierdute cu Volei Alba Blaj şi CSM Lugoj. În palmares, CSM Târgovişte a bifat trofeu și în 2016.