România a învins Chile cu 30-23! Meci spectaculos de rugby pe Arena Arcul de Triumf | GALERIE FOTO

Publicat: 05 11. 2022, 20:33
Actualizat: 05 11. 2022, 20:33

Naţionala de rugby a României a câştigat cu scorul de 30-23 (20-5) meciul-test cu Chile, disputat sâmbătă pe Stadionul naţional de rugby „Arcul de Triumf” din Bucureşti.

A fost prima partidă a „Stejarilor” din seria celor trei programate în calendarul competiţional internaţional din această toamnă.

Următorul meci-test al naţionalei noastre va fi pe data de 13 noiembrie, contra Uruguay, tot la Bucureşti, iar apoi, pe 19 noiembrie, România va înfrunta Samoa.

Ajutată și de cei 3.000 de fani din tribune, România a început perfect și a ajuns să conducă cu 17-0 în duelul cu Chile. Apoi, oaspeții au izbutit un eseu, însă la pauză avantajul a fost clar de partea echipei noastre: 20-5.

Partea a doua a meciului a început cu un eseu al oaspeților, care au pus sub o mare presiune echipa României.

Chile a ajuns la doar „trei lungimi” de România, după un eseu și o transformare, iar finalul a fost pe muchie de cuțit.

În cele din urmă, echipa noastră a rezistat eroic și s-a impus cu scorul de 30-23, în condițiile în care defensiva a funcționat mai bine în ultimele minute.

Partida a avut loc pe stadionul Arcul de Triumf în fața a 3.000 de spectatori.

La meciul de sâmbătă nu au lipsit vedetele, iar în tribune a fost și Nicolae Badea, fostul conducător al lui Dinamo, scrie Prosport.