Simona HALEP – Annika Beck 4-6, 6-4, 6-3 la Shenzhen. Simona se califică după aproape două ore de joc. Cu cine joacă în turul 2

Publicat: 05 01. 2015, 11:10
Actualizat: 23 01. 2015, 14:54

09:48 După o oră și 54 de minute de joc Simona câștigă acest meci cu 4-6, 6-4, 6-3. În turul secund o va întâlni pe rusoaica Natalia Vikhlyantseva, o jucătoare de numai 17 ani, locul 584 în lume

09:44 Break pentru Halep, dar nu fără emoții, pentru că a ratat primele două șanse de break,  dar acum este totul OK și servește pentru a câștiga acest meci

09:40 Simona reușește cea mai frumoasă minge a setului, dacă nu chiar a meciului, trimițând în teren, în cross, o minge atacată violent de la fileu de Beck. Game la 30 pentru Halep care este la două game-uri de turul doi

09:37 Două șanse de break pentru Halep în acest game au fost de ajuns pentru a recupera diferența care o separa de Beck. Break pentru româncă și este 3-3

09:33 Simona își pierde serviciul într-un game în care a servit și a jucat crispată. Este 3-2 pentru Beck, cu un break avans

09:30 Game scurt făcut și de Beck cea care egalează la 2-2 în setul decisiv

09:27 2-1 pentru Halep care joacă, parcă, la fel de bine ca anul trecut

09:23 Foarte frustrată Simona în acest game, lovește cu racheta de pământ de câteva ori, după ce greșește o minge ușoară. Game pentru Beck și este 1-1

09:19 Halep începe agresiv acest set decisiv, cu un as, apoi un punct superb după ce a plimbat-o pe Beck pe tot terenul și se face foarte repede 1-0 pentru româncă

09:11 Simona a ratat o șansă de set, dar nu și pe cea de-a doua și după 37 de minute egalează la seturi cu același scor, 6-4

09:07 Simona încheie game-ul cu un as, primul al acestui meci, și conduce cu 5-4

09:04 Un nou break și pentru Simona care rămâne în meci și servește pentru a se apropia de câștigarea setului

08:59 Halep a ajuns la a șaptea dublă greșeală și își pierde încă o dată serviciul

08:56 Game pentru Beck și este 3-3

08:51 Game la 15 pentru Halep care își consolidează jocul și scorul din acest set secund

08:50 Simona reintră în joc după ce reușește, în sfârșit, un break după 6 șanse  ratate

08:45 Atitudinea aceasta nu a ajutat-o, însă foarte mult pentru că a și greșit mult și Beck a mai reușit un break

08:41 Game și pentru Beck, la 30, dar Simona este mult mai agresivă acum și are o altă atitudine

08:38 De la 0-15 Simona  câștigat patru puncte la rând și primul game al setului secund

08:34 Beck și-a ridicat mult nivelul jocului în ultimele minute, servește extraordinar și câștigă, la zero, al zecelea game al acestui set și primul set al meciului

08:30 O nouă dublă greșeală pentru Halep și în acest game dar de data aceasta jucătoarea din România se concentrează mai bine și rămâne în set. 5-4 pentru Beck, cea care servește pentru câștigarea setului

08.27 Simona nu se regăsește iar Beck se distanțează la 5-3

08:22 Break pentru Beck, jucătoarea din Germania profitând de prima șansă care i se oferă într-un game în care Halep a făcut trei duble greșeli

08:20 3-3 și Simona a ratat, deja, șase mingi de break. Annika nu a avut nici o șansă de break până acum

08:18 Parcă ne uităm la filmul „Ziua cârtiței”. Pentru a treia oară consecutiv Halep conduce cu 40-15 pe serviciul adversarei și tot pentru a treia oară Beck egalează la 40

08.14 Prima minge care îi trezește din amorțeală pe spectatorii chinezi: oau! se aude la un lung de linie superb trimis de Simona

08:11 Nici o emoție pentru Simona pe serviciul ei, un game știgat la zero, dar toată lumea așteaptă breakul care să facă diferența în acest prim set

08:09 Halep începe și acest game în forță, conduce cu 15-0, apoi cu 40-15, dar Beck salvează și aceste două mingi de break și, ca în game-ul precedent, servește impecabil și este 2-2

08:04 Un nou game la 30 pentru Halep dar meciul are un ritm ciudat. Prea multă liniște în sală iar jucătoarele nu lasă impresia că este un meci profesionist

08:00 Două șanse de break a ratat Simona iar de la 15-40 Beck a reușit să câștige acest game

07:56 1-0 Simona după un game câștigat la 30, dar cu schimburi foarte scurte de mingi. Și Simona a greșit, dar Beck a greșit mult mai mult

07:51 În două minute va începe primul meci al Simonei din 2015

Simona HALEP – Annika Beck LIVE. Meciul dintre Halep și Beck va avea loc pe terenul central și va fi precedat de întâlnirea dintre Vera Zvonareva (Rusia) și Shuai Peng (China – a treia favorită).

Simona HALEP – Annika Beck LIVE. Tot luni dimineață, dar în jurul orei 05.00, Monica Niculescu, favorita numărul 7, va juca în compania Polonei Hercog (Slovenia), pe terenul 1.

De asemenea, Irina-Camelia Begu va juca în primul tur, pe terenul central, cu sportiva cehă Katerina Siniakova, după meciul Halep-Beck și o altă partidă de dublu.