Simona Halep în sferturile de finală de la Miami

Publicat: 28 03. 2016, 19:58
Actualizat: 23 01. 2019, 00:30

Partida dintre cele două combatante a durat o oră și 30 de minute. În primul set, seria break-urilor a început încă din primul game, atunci când Watson a reușit să câștige pe serviciul Simonei Halep. Constănțeaca revenit imediat și a egalat, dar adversara de 23 de ani a făcut din nou break-ul. De la scorul de 3-2, Simona Halep și-a adjudecat următoarele patru game-uri și a câștigat primul set, scor 6-3.

În actul secund, cele două jucătoare au mers cap la cap pânîă la scorul de 2-2, apoi a început seria break-urilor. Simona a reușit prima să câștige pe seriviul adversarei, dar Watson a revenit imediat. Simona nu a cedat și a reușit un nou break, iar setul s-a încheiat, scor 6-4.

În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Agnieszka Radwanska, locul doi în clasamentul WTA, și Timea Bacsinszky (Elveția, 20 WTA). Simona le-a mai învins la turneul de la Miami pe Daria Kasatkina (Rusia) și Julia Georges (Germania).