Simona Halep – Yanina Wickmayer 6-4, 6-2, în OPTIMI la Australian Open. HALEP S-A CALIFICAT ÎN SFERTURILE DE FINALĂ

Publicat: 25 01. 2015, 13:15

Simona Halep – Yanina Wickmayer LIVE, în OPTIMI la Australian Open. Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o pe Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, în optimile de finală ale Australian Open, cu scorul de 6-4, 6-2.

SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA LIVE, în SFERTURI la AUSTRALIAN OPEN

Simona Halep – Yanina Wickmayer 6-4, 6-2

6-2 Simona Halep servește pentru meci și calificarea în sferturile de finală ale Australian Open. Ace Halep. 2 mingi de meci pentru Simona. Game, set și meci SIMONA HALEP. HALEP s-a calificat în sferturile de finală.

5-2 SImona Halep câștigă punct după punct, iar Yanina Wickmayer a oferit puțină rezistență în ultimele game-uri, dar în acesta a luptat dur.

4-2 pentru Halep, după un game câștigat rapid de româncă.

3-2 Simona Halep trece din nou în avantaj, după un nou break câștigat în fața lui Yanina Wickmayer.

2-2 Yanina Wickmayer mărește ritmul. Câștigă rapid game-ul, ajutată de câteva greșeli ale Simonei Halep.

2-1 Game Halep. Românca trece în avantaj, după ce reușește breakul.

1-1 Simona Halep are o șansă să readucă egalitatea pe tabelă, pe serviciul său, după un game lung. Reușește, iar scorul este 1-1.

0-1 Yanina Wickmayer ia primul game al celui de-al doilea set.

SETUL 2

6-4 Simona Halep servește pentru set. Joc rapid. 40-0, apoi game și set pentru Simona Halep.

5-4 Yanina Wickmayer are două șanse de game, dar nu profită de ele, iar Halep trece în avantaj, având o minge de set. O pierde, dar mai primește una. E rândul lui Yanina Wickmayer, iar belgianca nu o ratează și face scorul 5-4.

5-3 Simona Halep este la un pas de un record personal: primul set cucerit în fața lui Yanina Wickmayer, deși s-au mai întâlnit de trei ori până acum.

4-3 Joc foarte bun al lui Yanina Wickmayer. Se apropie la doar 1 game de Halep.

4-2 Acest game aduce și prima dublă greșeală a lui Halep. Raportul greșelilor neforțate: Yanina Wickmayer 11, Simona Halep 5. Yanina Wickmayer este la un pas de break și fructifică șansa.

4-1 Yanina Wickmayer încearcă să reducă din diferență cât mai repede. Deși are trei șanse de 3-2 pe propriul serviciu, Simona Halep revine și game-ul ajunge la avantaje. Halep duce scorul la 4-1.

3-1 Servește Halep, iar câștigarea game-ului pare o formalitate. 40-0 rapid, apoi un ace care face scorul 3-1 în favoarea româncei.

2-1 Yanina Wickmayer luptă pentru fiecare minge. De la 0-30, reușește să câștige următoarele trei puncte, dar game-ul îi revine lui Halep.

1-1 Halep la serviciu. Românca își adjudecă rapid game-ul.

Simona Halep – Yanina Wickmayer 0-1. Servește Yanina Wickmayer. Belgianca începe partida în forță. Ia 2 puncte avans, dar Halep revine. Șansă de break pentru Halep. E rândul lui Yanina Wickmayer să treacă în avantaj. Game Yanina Wickmayer.

SETUL 1

Simona Halep și Yanina Wickmayer au intrat pe teren

Wickmayer s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, în finala turneului de la Torhout din 2010, o competiție ITF, cu scorul de 6-0, 6-2, în sferturile de finală ale turnului de la Auckland din 2011 și cu scorul de 6-4, 6-0, tot în sferturi, la Hobart, în 2012.

Yanina Wickmayer, 25 de ani, și-a egalat în acest an cea mai bună performanță la Australian Open, după ce și în 2010 a ajuns în turul al patrulea. În 2009, belgianca a jucat în semifinale la US Open. Wickmayer a ocupat locul 12 WTA în aprilie 2010, aceasta fiind cea mai bună clasare din cariera ei.

La ediția actuală a turneului găzduit de Melbourne Park, Wickmayer a jucat numai meciuri de trei seturi, ea mai eliminându-le pe spaniola Lara Arruabarrena, locul 91 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-4, pe rusoiaca Anastasia Pavliucenkova, locul 25 WTA și cap de serie numărul 23, scor 4-6, 6-3, 6-3, și pe italianca Sara Errani, scor 4-6, 6-4, 6-3.

Simona Halep – Yanina Wickmayer LIVE, în OPTIMI la Australian Open. La rândul ei, Simona Halep le-a învins, în ordine, pe italianca Karin Knapp, locul 50 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2, pe australianca Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, cu scorul de 6-2, 6-2, și pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, cu scorul 6-4, 7-5, ultima victorie fiind obținută vineri.

România are două jucătoare în optimi la turneul australian, după ce și Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA, a acces în turul 4, învingând-o, vineri, cu 6-4, 6-4, pe Carina Witthoft, locul 104 WTA.

În faza următoare, Irina Begu va evolua în premieră cu sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 7 WTA și cap de serie numărul 7. Bouchard a întrecut-o, tot vineri, cu scorul de 7-5, 6-0, pe Carolina Garcia din Franța, locul 36 WTA.