Sorana Cîrstea și Ana Bogdan, pe tabloul principal al turneului WTA de la Mallorca

Publicat: 13 06. 2016, 17:04
Actualizat: 16 04. 2018, 18:06

Sorana Cîrstea (97 WTA) a câștigat, luni, meciul cu luxemburgheza Mandy Minella (poziția 133 WTA), scor 6-3, 6-2, și s-a calificat pe tabloul principal al turneului de la Mallorca (Spania), disputat pe iarbă și dotat cu premii totale de 250.000 de euro.

Ana Bogdan (146 WTA) a câștigat și ea meciul cu sportiva ucraineană Kateryna Kozlova (98 WTA), scor 7-6 (4), 6-0, după un meci de o oră și 40 de minute. Momentul decisiv a fost în primul set, când Kateryna Kozlova a condus cu 5-2. Ana Bogdan a câștigat pe serviciul adversarei și și-a adjudecat setul în tiebreak, construind un puternic avantaj moral. Setul doi n-a avut istoric, întrucât sportiva ucraineană a fost de nerecunoscut și nu a luat niciun game.

Pentru depășirea fazei calificărilor ambele jucătoare vor primi 15 puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 1.552 de euro.