VICTORIE PENTRU ROMÂNIA. Simona Halep, Irina Begu și Monica Niculescu duc țara noastră în barajul pentru Grupa Mondială

Publicat: 08 02. 2015, 19:03

România s-a calificat în barajul pentru calificarea în Grupa I Mondială, după victoria în fața Spaniei.

Sâmbătă, Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-1, într-o oră și zece minute, pe Silvia Soler-Espinosa, 67 WTA. Și tot sâmbătă, Irina-Camelia Begu, locul 34 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 6-2, de Garbine Muguruza, numărul 24 mondial, după o oră și 15 minute.

Duminică, Simona Halep a pierdut în fața Gabrinei Muguruza, numărul 24 mondial, cu scorul 6-4, 6-3. A urmat victoria Irinei Begu în fața Silviei Soler-Espinosa, numărul 67 mondial, scor 6-2, 6-4.

Meciul decisiv s-a jucat la dublu. Irina Begu și Monica Niculescu vs Garbine Muguruza/Anabel Medina, scor 5-7, 6-3, 6-2.

Câștigătoarea întâlnirii dintre România și Spania va juca în play-off-ul pentru Grupa Mondială, în compania unei învinse din primul tur al Grupei Mondiale. Învinsa întâlnirii de la Galați va juca în play-off-ul pentru Grupa Mondială II, în compania unei echipe din Grupa I.

România își va afla adversara marți, când va avea loc tragerea la sorți.

LIVE TEXT:

6-2 Victorie pentru România. Begu și Niculescu au jucat foarte bine

5-2 – Ibericele cîștigă game-ul și rămîn în joc. România servește pentru meci

5-1 – Begu și Nicolescu cîștigă al patrulea game la rînd și sunt foarte aproape de a cîștiga meciul

4-1 – România continuă forma excelentă. Begu și Niculescu joacă perfect

3-1 România se distanțează în setul final

2-1 Româncele reușesc primul break din acest set

1-1 Begu și Nicolescu revin în joc

0-1 Spania cîștigă primul game după 11 minute. România a avut trei mingi de break

SETUL III

6-3 Set România! Româncele au egalat și meciul intră în decisiv. Fetele noastre au reușit o întoarcere superbă, după ce au fost conduse

5-3 Româncele cîștigă din nou pe serviciul Spaniei și servesc pentru a cîștiga setul doi

4-3 Spania rămâne în set cu un rebreak rapid, 4-3, produs pe serviciul Monicăi Niculescu

4-2 Serviciul Muguruzei este rupt pentru prima dată astăzi. România conduce pentru în premieră cu break în meciul decisiv, 4-2, după o serie de trei game-uri

3-2 România preia conducerea în acest set, după un game foarte bun pe serviciul Irinei Begu

2-2 Break făcut de românce. Tricolorele dau semne de revenire

2-1 Break Spania 2-1. Ibericele profită pentru a treia oară pe serviciul Monicăi Niculescu.

1-1 Încă un game alb reușit de echipa Spaniei. Muguruza  si Medina Garrigues sunt în formă

1-0 Româncele cîștigă greu primul game, în aproximativ 10 minute. Joc bun al Irinei Begu

SETUL II

5-7 – Niculescu și-a pierdut serviciul de două ori în acest joc. Primul set este câștigat de echipa Spaniei. Jocul excelent al Mugurezei a contat foarte mult

5-6 – Break alb reușit de Spania. Ibericele servesc pentru set

5-5 – Begu și Niculescu n-au reușit să cîștige pe serviciul adversarelor

5-4 – Tricolorele servesc excelent și setul pare aproape

4-4 – Ibericele își câștigă și ele serviciul! Se merge umăr la umăr în primul set

4-3 – România își face serviciul fără probleme

3-3 – Serviciul lui Muguruza își arată din nou calitatea

3-2 Begu își arată din nou clasa la serviciu, iar România preia conducerea

2-2 – România face re-break-ul într-un timp foarte scurt

1-2 – După un game care a durat mai mult de 10 minute, Spania preia avantajul

1-1 – Spania egalează și meciul devine tot mai spectaculos

1-0 – Echipa României servește prin Irina Begu. Fetele noastre încep bine jocul și cîștigă primul game fără ca jucătoarele din Spania să le pună vreo problemă. Singurul punct cîștigat de iberice a venit după o greșeală neforțată a Irinei