Wimbledon 2019 | Simona Halep a câștigat meciul din turul 2 în fața Mihaelei Buzărnescu

Publicat: 03 07. 2019, 18:58

Sportiva din Constanța s-a impus în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-2, după o oră și 52 de minute de joc.

Simona Halep a început perfect meciul contra conaționalei sale, Mihaela Buzărnescu. A câștigat pe serviciul lui Miki, dar a câștigat și propriul serviciu. Sportiva din București a reușit să spargă gheața și a continuat, egalând la game-uri, 2-2. Simona a recuperat, dar Mihaela nu s-a lăsat și a egalat din nou, 3-3. Fostul lider mondial a câștigat primul set cu 6-3, după 30 de minute de joc.

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din București, după 47 de minute de joc, iar meciul a fost trimis în decisiv.

Simona Halep a câștigat al treilea set în 35 de minute, cu 6-2, și s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon.